Fasada kamienicy we współczesnej formie

Kamienica Stanisława Zamoyskiego – kamienica położona przy ul. Mazowieckiej 10, współcześnie mieści się w niej Hotel Mazowiecki i restauracja Kuźnia Smaku.

Kamienica powstała w latach 1862-1863 według projektu Henryka Marconiego dla arystokraty i przedsiębiorcy, hrabiego Stanisława Zamoyskiego, prezesa spółki Żeglugi Parowej. Kamienica powstała jako trzypiętrowa, neorenesansowa, była pierwszym tak wysokim budynkiem przy ul. Mazowieckiej oraz jednocześnie jednym z ostatnich dzieł Marconiego. W parterze i na antresoli znalazły się lokale użytkowe (które można była zaaranżować na mieszkania), fasadę ozdobiono boniowaniem, wyżej zawieszono kamienne balkony, a całość zwieńczył gzyms. Z czasem kamienicę nadbudowano. W kamienicy mieścił się zakład fotograficzny "Phot. Art. L. Kowalski".

W okresie międzywojennym w kamienicy mieszkało wiele sławnych osób, między innymi aktor Ludwik Sempoliński czy grafik i astrolog Jan Starża-Dzierzbicki. Kamienicę za młodu często odwiedzał również Juliusz Wiktor Gomulicki, varsavianista, który chodził tutaj na prywatne korepetycje. Natomiast podczas niemieckiej okupacji do kamienicy wprowadzili się aktorka Hanka Ordonówna, a potem aktor Igo Sym, volksdeutsch. Za jego antypolską działalność polskie podziemie skazało go na karę śmierci, którą wykonano w jego mieszkaniu w tej kamienicy 7 marca 1941 roku – o godzinie 7:10 zaspanego Syma zastrzelili dwaj żołnierze podziemia: Roman Rozmiłowski „Zawada” oraz Wiktor Klimaszewski „Mały”.

Kamienica znacznie ucierpiała podczas powstania warszawskiego, na wniosek Biura Odbudowy Stolicy w 1946 roku ruiny rozebrano do wysokości parteru, a następnie odbudowano w uproszczonym kształcie z zachowaniem dawnych podziałów, z przeznaczeniem na Hotel Garnizonowy nr 1. Oficyn nie odbudowano. Po transformacji ustrojowej miejsce hotelu garnizonowego zajął Hotel Mazowiecki.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.