Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Tarczyńska (nr 11)

Kamienica nr 11

Tarczyńska (nr 11, podwórze)

Pierwsze podwórze

Tarczyńskanr11

Tablica pamiątkowa

Kamienica Spółki Udziałowej "Własność" – kamienica położona na Ochocie, przy ul. Tarczyńskiej 11.

Kamienica powstała w 1912 roku dla Spółki Udziałowej "Własność", założonej przez Jana Kaszyckiego. Kamienica nie została zniszczona podczas II wojny światowej, jedynie częściowo spalone zostały stropy, wobec czego szybko podjęto się prac remontowych, które ukończono do 1946 roku. W latach 1955-1958 w kamienicy , w mieszkaniu nr 33, należącym do Lecha Emfazego Stefańskiego, działał „Teatr na Tarczyńskiej”, który założył i grał w nim Miron Białoszewski (mieszkający tutaj do 1972 roku). Kamienica została wyremontowana w latach 2006-2007. W 2011 roku mieszkańcy kamienicy założyli klub "Tarczyńska 11". Co roku w kamienicy odbywają się także Mironalia.

Kamienica jest wczesnomodernistyczna, pięciopiętrowa, dziewięcioosiowa, fasada posiada boniowany parter oddzielony od wyższych kondygnacji gzymsem, środkowa oś wyróżniona jest parami małych okienek oddzielonych w trzeciej i czwartej kondygnacji kolumienkami, ponadto ponad okienkami drugiego piętra znalazła się data budowy kamienicy – 1912. W osiach trzeciej i siódmej znalazły się balkony, różne zależnie od piętra, o balustradach kamiennych na pierwszym piętrze oraz metalowych na wyższych piętrach. Przestrzenie międzyokienne w pionowych osiach oraz w poszczególnych kondygnacjach wypełnione są zdobieniami w tynku o zmienionej fakturze. Ostatnia kondygnacja oddzielona jest wydatnym gzymsem oraz wyróżnia się dwoma symetrycznymi, trójkątnymi szczytami, oddzielonymi od siebie trójosiową partią centralną.

Budynek posiada dwa podwórka, z czego pierwsze jest częściowo otwarte od strony południowej (nigdy nie zostało w pełni zabudowane), natomiast drugie jest otwarte od wschodu, gdzie otwiera się widok na budynki znajdujące się przy Raszyńskiej 16. W podwórkach również znajduje się balkony o metalowych balustradach, a klatki schodowe zostały umieszczone w ryzalitach o różnych kształtach. Przejazd bramny nie posiada zdobień oprócz odbojów, zwieńczony jest półokrągłym sklepieniem.

Na budynku umieszczona jest tablica pamiątkowa upamiętniająca „Teatr na Tarczyńskiej”, działający w tej kamienicy w latach 1955-1958. W mieszkaniu nr 33 założyli go i prowadzili: Miron Białoszewski, Lech Emfazy Stefański, Bogusław Choiński, Maria Fabicka, Ludwig Hering, Stanisław Prószyński, Ludmiła Murawska, Hanna i Gabriel Ręchowiczowie, Małgorzata Komorowska, Waldemar Andrzej Lach oraz Sławomir Pacewicz.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement