FANDOM


Smolna (nr 36)

Kamienica Smolna 36

Zabytek
nr w rej.
1345-A
Smolna (nr 36, brama)

Przejazd bramny

Smolna (nr 36, podwórko)

Podwórko

Kamienica Smolna 36 (zwana też czasem Kamienicą Branickich) – kamienica położona w Śródmieściu Północnym, przy ul. Smolnej 36.

Kamienica powstała w latach 1901-1903 według projektu Bronisława Brochwicz-Rogóyskiego w miejscu rozparcelowanych ogrodów pałacu Branickich. Powstała jako trzypiętrowa, uzyskując wygląd symetryczny względem sąsiedniej kamienicy nr 38. Kamienica została jednak wypalona i znacznie uszkodzona podczas II wojny światowej, zawalone zostało ostatnie piętro, którego po wojnie już nie odbudowano – wynikało to z faktu, że od lat 60. XX wieku planowano przeprowadzenie tędy przedłużenia ul. Kopernika do pl. Trzech Krzyży. Dlatego też po wojnie kamienicę jedynie prowizorycznie odremontowano, nie odtwarzając ostatniej kondygnacji.

W kamienicy mieszkała wówczas pisarka Jadwiga Waydel-Dmochowska, autorka pamiętników warszawskich dotyczących przełomu XIX i XX wieku, a swoją pracownię w oficynie (mieszkanie 10a) prowadził rzeźbiarz Karol Tchorek. Przeniósł on tutaj w 1950 roku swoją przedwojenną pracownię z kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 63, którą w latach 50. XX wieku wyburzono w związku z budową Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Po śmierci Tchorka w 1985 roku pracownię utrzymano i odremontowano pod opieką synowej Tchorka, Katy Bentall – dzięki jej staraniom obiekt wpisano do rejestru zabytków jako pracownia rzeźbiarska K. Tchorka. Opiekuje się nią Fundacja Tchorek-Bentall.

Około 2005 roku kamienica miała zostać odremontowana, w planach było także odbudowanie brakujące piętro, na co nie zgodziła się jednak jedna z lokatorek sąsiedniego budynku, której odtworzona kondygnacja zabrałaby dostęp światła do ogródka. Wobec tego budynku współcześnie nadal oczekuje na remont.

Kamienica jest dwupiętrowa, jednopodwórzowa o wtórnym układzie otwartym (po wojnie rozebrano część oficyn) z boniowanym parterem, dwukondygnacyjnym środkowym wykuszem oraz bogato zdobionym przejazdem bramnym. W kamienicy działa Bocheńska Grota Solna oraz klub Minus Club & Lounge Club.

Linki zewnętrzneEdytuj