Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Kamienica Smolna 3 – nieistniejąca kamienica, która znajdowała się na Solcu, przy ul. Dolnej Smolnej 3.

Kamienica powstała około 1828 roku na parceli Jana Alfonsa Jasińskiego, sięgającej wówczas aż do Nowego Światu, zapewne w tym samym okresie co znajdująca się tam kamienica nr 14. W ramach inwestycji powstał jednopiętrowy budynek frontowy oraz oficyna, w niej przez pewien czas mieszkał Romuald Traugutt (pod pseudonimem "Michał Czarnecki"), przywódca i dyktator powstania styczniowego, tutaj w godzinę po północy 11 kwietnia 1864 roku został aresztowany – to wydarzenia upamiętnia kamień pamiątkowy, ustawiony obecnie na terenie Muzeum Wojska Polskiego. W 1866 roku budynek został wynajęty przez Warszawską Szkołę Weterynarii, jednym z jej uczniów był Stefan Żeromski. W 1899 roku szkoła przekształciła się w Instytut Weterynaryjny, a następnie w 1901 roku przeniosła się do własnego gmachu na ul. Grochowską 272.

W 1902 roku kamienica została przebudowana według projektu inż. Paszkiewicza oraz Edwarda Świecimskiego, w ramach prac nadbudowano dwa piętra, a w środku ulokowała się szkoła techniczna Edwarda Świecimskiego. Budynek frontowy uzyskał wówczas cztery piętra oraz siedemnaście osi, przy czym liczba kondygnacji narastała schodkowo w kierunku środkowej osi budynku – skrzydła boczne były dwupiętrowe. Po kilku latach szkołę połączono z placówką Mariana Rychłowskiego z Żurawiej 49. Podczas I wojny światowej budynek został zajęty na szpital wojskowy, a szkoła przeniosła się do budynku przy ul. Książęcej 4 – tam po I wojnie światowej została przekształcona w Państwowe VI Gimnazjum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana. Kamienica została zniszczona podczas II wojny światowej.

Choć gmachy uznano za zdatne do odbudowy, to ruiny budynków rozebrano w latach 50. XX wieku w związku z organizacją Centralnego Parku Kultury. Dzisiaj na tym terenie znajduje się Park im. Rydza-Śmigłego, zaraz u podnóża Muzeum Wojska Polskiego.

Linki zewnętrzne

Advertisement