Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Kładka Żerańska widok w nocy

Widok na wnętrze kładki w noc otwarcia

Kładka Żerańska – przeprawa nad Kanałem Żerańskim i Portem Żerańskim, biegnąca wzdłuż Wisły w ciągu drogi pieszo-rowerowej usytuowanej na wiślanym wale przeciwpowodziowym, biegnącej od Mostu Siekierowskiego do północnej granicy miasta.

Historia[]

Kładka Żerańska odsłonięcie nazwy

Odsłonięcie nazwy kładki

Kładka Żerańska wywiad

Wywiad z wiceprezydentem Michałem Olszewskim na tarasie widokowym kładki w noc otwarcia

Kładka powstała w 1993 roku jako pomost technologiczny w celu przeprowadzenia po nim rurociągu, który transportował popioły powstałe jako produkt uboczny w Elektrociepłowni Żerań na składowisko odpadów położone kilkaset metrów dalej, po drugiej stronie kanału. Eksploatacja rurociągu została zakończona w 2011 roku, a pod koniec 2014 roku PGNiG Termika, właściciel elektrociepłowni przekazał konstrukcję miastu za symboliczną złotówkę[1]

Przekształcenie kładki zostało wykonane kosztem 4,8 mln zł przez Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty[2]. Podczas modernizacji wyposażono ją w rampy dojazdowe, barierki oraz platformy widokowe na obu końcach, z których można obserwować panoramę lewobrzeżnej Warszawy; dostosowano ją także do osób o ograniczonej mobilności[1]. Na obu brzegach wybudowane małe placyki z ławkami i stojakami na rowery[2].

Nazwa kładki została wybrana przez mieszkańców w plebiscycie internetowym, który odbył się od 17 do 25 października 2016 roku. Spośród nazw "w Zaroślach", "Prawobrzeżna", "Żerańska","Pajęcza", "z Nurtem" i "Łęgowa"[3], pochodzących z warszawskiego banku nazw, mieszkańcy wybrali nazwę "Kładka Żerańska".

Kładka została oficjalnie otwarta 25 października 2016 roku o godzinie 18[1]. Oficjalnie nazwę kładki nadano 17 listopada 2016 roku[4].

Charakterystyka[]

Konstrukcja składa się z czterech przęseł posadowionych na trzech filarach oraz 57 skrzyń kratowych. Całkowita długość kładki to 230 metrów, a wraz z rampami dojazdowymi ponad 300 metrów. Szerokość kładki to 3,3 metra, a w świetle przejścia 3,1 metra szerokości i 4,3 metra wysokości, jest ona udostępniona dla ruchu pieszego i rowerowego[1].

Na kładce zamontowano również iluminację, która wieczorami podświetla ją na różne kolory w zależności od pory roku (wiosną: błękit-róż-zielony, latem: zółty-róż-ciemny zielony, jesienią: niebieski-żółty-czerwony, zimą: błękit-zółty-fioletowy)[5].

Przypisy[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement