Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Julian Ursyn Niemcewicz

Julian Ursyn Niemcewicz (ur. 16 lutego 1757 w Skokach, zm. 21 maja 1841 w Paryżu) – polski dramaturg, poeta, historyk, pamiętnikarz, publicysta, tłumacz. Od 1822 do 1831 roku właściciel Ursynowa.

Życiorys

Informacje ogólne

Tablica pamiątkowa na Pałacu Ursynów upamiętniająca Niemcewicza

Julian Ursyn Niemcewicz urodził się w Skokach koło Brześcia nad Bugiem jako syn Marcelego i Jadwigi z Suchodolskich. W latach 1770-1776 uczęszczał do Szkoły Rycerskiej w Warszawie.

Był jednym z adiutantów Adama Czartoryskiego, a także współtwórcą Konstytucji 3 Maja. W 1790 wydał komedię polityczną "Powrót Posła", która była reakcją na zewnętrzną i wewnętrzną sytuację polityczną Polski. W 1802 roku został członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Został pochowany na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency we Francji.

Ursynów

W 1822-1831 mieszkał w podwarszawskim Ursynowie (Ursinowie), w pobliżu kampusu SGGW i dzisiejszej ul. Nowoursynowskiej. W tych okolicach skupiał się na twórczości własnej oraz wprowadzał nowe metody ogrodnictwa.

Początkowo dobra miały nosić nazwę Ameryka na cześć jego podróży do Stanów Zjednoczonych. Od pomysłu odwiedli go przyjaciele, którzy twierdzili, że nazwisko wolnego kraju wzięte będzie za bunt i sprzysiężenie przez zaborcę.

Niemcewicz swój pobyt w Ursinowie opisał w dwóch utworach: "Ursinów Dumania" oraz "Dziennik z czynności moich w Ursinowie 1822-1831".

Upamiętnienie

Jego imię noszą ulice na Ochocie (por. ulica Niemcewicza na Ochocie) i w Wesołej (por. ulica Niemcewicza w Wesołej), a także biblioteka publiczna na Ursynowie. Posiadłość Juliana Ursyna Niemcewicza dała nazwę osiedlu (por. Ursynów Północny) i dzielnicy (por. Ursynów), została także upamiętniona ulicą na Wierzbnie (por. ulica Ursynowska).

Galeria

Linki zewnętrzne

Advertisement