Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy dawnej osady. Zobacz też: Ulica Jazdów oraz Ujazdów.

Kolumna upamiętniająca Jazdów w Łazienkach

Kamień pamiątkowy przed Zamkiem Ujazdowskim

Jazdów (Jazdowo) – historyczna osada i dwór książąt mazowieckich położony niegdyś na terenie współczesnego Ujazdowa, istniejąca prawdopodobnie od VII do XIII wieku.

Osadnictwo w Jazdowie mogło istnieć już w VII wieku, na co wskazują fragmenty drewnianej palisady odnalezione podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Ogrodu Botanicznego przy Alejach Ujazdowskich. Właściwy gród powstał jednak najpewniej w XII wieku i znajdował się na skarpie wiślanej, a jego głównym celem istnienia była ochrona przeprawy przez Wisłę w pobliżu Solca oraz traktu z Czerska do Zakroczymia. Zapleczem strażniczym grodu było Służewo, a gospodarczym Mokotowo. Po zniszczeniu grodu na Bródnie był zapewne najważniejszym grodem w okolicy. Nie wiadomo jednak w stu procentach, gdzie dokładnie zlokalizowany był ten gród.

Osada zaczęła tracić na znaczeniu wraz z odsuwaniem się Wisły od skarpy, co postępowało w okresie do XIII wieku. 23 czerwca 1262 roku drewniany gród został najechany i zniszczony przez plemiona litewskie, a podczas walk zginął książę Ziemowit I. Gród odbudowano, jednak po raz kolejny został zniszczony w 1281 roku w wyniku bratobójczych walk między księciem czerskim Konradem II i płockim Bolesławem II. Po tych wydarzeniach zdecydowano o nieodbudowywaniu Jazdowa, zdecydowano się zamiast tego przenieść gród bardziej na północ, w rejon dzisiejszego Zamku Królewskiego. Tam dał początek Starej Warszawie. Być może w oparciu o dawny Jazdów zaczęła się rozwijać wieś Ujazdów, a w miejscu dawnych zabudowań powstał zapewne Zamek Ujazdowski.

Istnienie i zniszczenie grodu upamiętnia dzisiaj kolumna z orłem i datą "1262" ustawiona w północno-zachodniej części Łazienek Królewskich, miejscu, gdzie najprawdopodobniej znajdował się gród.

Linki zewnętrzne

Advertisement