Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Jan Chrystian Kamsetzer (właściwie Johann Christian Kammsetzer, ur. 1753 w Dreźnie, zm. 25 listopada 1795 w Warszawie) – polski architekt i dekorator wnętrz pochodzenia niemieckiego, jeden z czołowych przedstawicielu klasycyzmu w Polsce. W swych projektach hołdował zasadom monumentalizmu, prostoty form i precyzji detalu. Był luteraninem.

Kamsetzer był synem piekarza, do 1771 roku studiował na drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1773 roku przybył do Warszawy, by pracować na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Współpracował z Jakubem Fontaną, a potem z Dominikiem Merlinim, przyczynił się m.in. do przebudowy Zamku Królewskiego oraz Łazienki Lubomirskiego. W 1790 roku został nobilitowany. Brał udział w insurekcji kościuszkowskiej, podczas której zdobył rangę kapitana. Zmarł w 1795 roku, pochowany został na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.

Z jego dzieł poza Warszawą należy wymienić kościół w Petrykozach, pałac Mielżyńskich w Pawłowicach oraz sarkofag Jana III Sobieskiego w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Zajmował się także malarstwem.

Dzieła w Warszawie

Pałac na Wodzie

Linki zewnętrzne

Advertisement