Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ja Wisła – fundacja utworzona w 2005 roku przez Przemysława Paska, której celem jest "ochrona Królowej Rzek Wisły" oraz "przywrócenia ludziom radości obcowania z nią".

Statutowymi celami fundacji są ochrona naturalnego biegu Wisły i unikatowych wartości przyrodniczych doliny rzeki, zachowanie nadwiślanego dziedzictwa kulturowego, kultywowanie tradycji i promocja kultury oraz kształtowanie prawidłowych relacji pomiędzy ludźmi a rzeką. Aby osiągnąć postawione sobie cele fundacja organizuje (czasami wspólnie z innymi instytucjami warszawskimi i mazowieckimi) różnego rodzaju akcje kulturalne, edukacyjne, wydawnicze, informacyjne, naukowe, ekologiczne i sportowe. Największym zamiarem Fundacji "Ja Wisła" jest utworzenie w najstarszym warszawskim porcie rzecznym, Porcie Czerniakowskim, Skansenu Rzeki Wisły.

W ramach fundacji wyremontowana została stara barka "Herbatnik", na której organizowane są koncert, warsztaty bębniarskie, a także wycieczki po Wiśle. Potem fundacja zorganizowała także KinoMost, gdzie to piasku wysypanym pod Mostem Łazienkowskim oglądać można było ambitne filmy. Do 2009 roku działalność fundacji wspierało finansowo miasto, jednak w wyniku błędów proceduralnych w 2010 roku fundacji nie przyznano żadnych funduszy, przez co może ona nie zorganizować żadnej imprezy. W dodatku miasto domaga się od fundacji odszkodowania za nielegalne zajmowanie miejskiego terenu, jednak fundacja broni się mówiąc, że teren i tak jest nieużytkiem. Przewodniczący fundacji Przemysław Pasek uważa wszystkie te decyzje za szykany i rozważa wyprowadzenie fundacji z Warszawy.

W 2011 roku sytuacja fundacji jeszcze się pogorszyła, a napięcie w kontaktach z miastem jeszcze narosło. W dodatku urzędnicy zmusili fundację do opuszczenia Portu Czerniakowskiego, ta jednak nie ma zamiaru się stamtąd wyprowadzać – w 2013 roku, przy okazji renowacji portu, żądanie to zostało powtórzone.

Linki zewnętrzne

Advertisement