Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Linia "J" na przystanku Plac Na Rozdrożu (1975-1985)

Jnieistniejąca linia autobusowa pospieszna, która kursowała w latach 1967-1993, a jej ostatnia trasa wiodła z Chomiczówki na Marysin.

Historia

Autobus Jelcz PR110M należący do KMKM z tablicami linii "J" z lat 1977-1993

Linia autobusowa "J" została po raz pierwszy uruchomiona 19 marca 1967 roku, łącząc Śródmieście z nowymi osiedlami Żoliborza (Piaski, Wawrzyszew) oraz Grochowa (Osiedle Ostrobramska). Kursowała wówczas na trasie z Alei Reymonta na Zamieniecką kursując przez ul. Żeromskiego, Perzyńskiego, Broniewskiego, Krasińskiego, Mickiewicza, Andersa, Marszałkowską, Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, al. Poniatowskiego, al. Waszyngtona, ul. Grenadierów i Ostrobramską. W 1972 wschodni kraniec linii przedłużono ulicą Ostrobramską do krańca Lotnicza, w 1973 linię skierowano przez ul. Międzyborską i Cyraneczki po wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na ul. Grenadierów, a 23 lipca 1974 roku linię skierowano przez Trasę Łazienkowską, ul. Płowiecką i Korkową na Marysin.

4 maja 1975 na zachodnim krańcu linię skierowano przez al. Reymonta, a 22 lipca 1977 wydłużono ulicami Conrada i Wólczyńską do pętli Chomiczówka. 10 lutego 1980 roku linię skierowano na wschodzie ulicami Marsa, Okularową i Stepową zamiast Korkową by uniknąć przejazdu przez tory kolejowe w jej ciągu. 1 października 1993 roku linia "J" uległa likwidacji zostając przekształcona w linię 520.

Ostatnia trasa

z dnia 1 października 1993

Ulice

ChomiczówkaConradaWólczyńskaal. ReymontaBroniewskiegoKrasińskiegoMickiewiczaAndersaMarszałkowskaWaryńskiegoNowowiejskaPolnaal. Armii Ludowej (powrót: al. Armii LudowejKoszykowaMarszałkowska) – most Berlingaal. Stanów ZjednoczonychOstrobramskaMarsaOkularowaStepowaKorkowaMarysin

Przystanki

K1.gif Chomiczówka
S.gif Kwitnąca
Ż.gif Bogusławskiego
S.gif Aspekt
S.gif Aleja Reymonta
Ż.gif Piaski
S.gif Duracza
S.gif Włościańska
S2.gif Sady Żoliborskie
S.gif Stołeczna
S.gif Plac Wilsona
S.gif Dworzec Gdański
S.gif Ratusz
S.gif Centrum
S.gif Plac Konstytucji
S2.gif Marszałkowska
S.gif Plac Na Rozdrożu
S.gif Saska
S.gif Międzynarodowa
S.gif Przyczółek Grochowski
S.gif Rawar
S.gif Zamieniecka
S.gif Centrum Optyki
Ż.gif Ostrobramska
S.gif Płowiecka
S.gif Okularowa
S1.gif Rezedowa
S2.gif Łysakowska
S.gif Potockich
K2.gif Marysin

Linki zewnętrzne


Advertisement