Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

JM Tower (Żelazna Tower) – wieżowiec położony na Woli, na rogu ul. Żelaznej (nr 59) i ul. Grzybowskiej (nr 45), będący częścią Centrum Żelazna.

Dawniej teren już w połowie XIX wieku należał najpierw do browaru parowego Kijok W. i Spółka, a potem do browaru Haberbusch i Schiele (nr 59/61), natomiast po wojnie znajdowały się tutaj piwnice na wino należące do Stołecznych Zakładów Winiarsko-Spożywczych "Warsowin", zaadaptowane na ten cel w latach 70. XX wieku. Pozwolenie na budowę wieżowca uzyskano już w 2005 roku, a budynek powstał w latach 2007-2011 jako dopełnienie kompleksu biurowo-mieszkaniowego Centrum Żelazna, zajmującego południowo-zachodni narożnik Żelaznej i Grzybowskiej. Projekt budynku przygotował Marek Podbielski we współpracy z Pawłem Cichockim, Agnieszką Skolimowską, Igorem Szostakiem i Piotrem Wodzisławskim.

Budynek uzyskał 29 kondygnacji nadziemnych oraz dwie podziemne ze 190 miejscami parkingowymi, początkowo zakładano umieszczenie tutaj hotelu Intercontinental, z czego zrezygnowano. Ostatecznie w wieżowcu znalazła się przestrzeń biurowa (do 15. piętra) oraz 66 apartamentów (od 16. do 26. piętra). Ostatnie dwa piętra zajęły pomieszczenia techniczne. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wyniosła 22 521 metrów kwadratowych, a kubatura 91 293 metry sześcienne.

Część biurowa inwestycji odpowiada standardowi wykończenia na poziomie A+.

Galeria

Linki zewnętrzne

 

Advertisement