Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
(brak zdjęcia)
Nie podano opisu zmian
Linia 16: Linia 16:
 
{{Biografia-Stub}}
 
{{Biografia-Stub}}
 
{{foto archiwum}}
 
{{foto archiwum}}
  +
[[Kategoria:Politycy|Mikułowski-Pomorski, Józef]]
  +
[[Kategoria:Profesorowie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego|Mikułowski-Pomorski, Józef]]
 
[[Kategoria:Rektorzy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego|Mikułowski-Pomorski, Józef]]
 
[[Kategoria:Rektorzy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego|Mikułowski-Pomorski, Józef]]

Wersja z 12:11, 20 gru 2009

Józef Karol Mateusz Mikułowski-Pomorski (ur. 1 lipca 1868 w Malicach, zm. 4 maja 1935), profesor chemii rolniczej, polityk, w latach 1918-20 i 1928-29 rektor SGGW. Należał do akademickiej korporacji Arkonia.

Studia ukończył z wyróżnieniem w 1888 roku na Politechnice w Rydze. W 1893 roku został powołany na stanowisko asystenta w Krajowej Galicyjskiej Wyższej Szkole Rolniczej w Dublanach, gdzie dalej kontynuował swoje kształcenie. Tam zorganizował chemiczno-rolnicza stację badawczą i doświadczalną, która wkrótce stała sie wzorem dla pozostałych polskich uczelni. Zajmował się problemami stosowania nawozów sztucznych i żyzności gleby. W tym samym czasie współpracował z Towarzystwem Popierania Polskiej Nauki Rolnictwa, którego pierwszym celem było zorganizowanie czasopisma o charakterze rolniczym. Udało się to w 1904 roku - wtedy zaczęto wydawać Rocznik Nauk Rolniczych. Za swoje liczne zasługi został w 1900 roku mianowany profesorem, a w 1906 dyrektorem placówki w Dublanach.

W 1911 roku Józef Mikułowski-Pomorski przeprowadził się do Warszawy, gdzie rozpoczął organizowanie najpierw kursów przemysłowo-rolniczych, a potem uczelni rolniczej w Warszawie. Pierwszy lokal wynajął przy ul. Miodowej, wyposażył go w niezbędne pomoce naukowe, a w Wilanowie założył pole doświadczalne.

W życie polityczne zaangażował się podczas I wojny światowej, dokładniej w 1916 roku, po powołaniu przez Akt 5 listopada Królewstwa Polskiego. W latach 1916-17 był wicemarszałkiem Tymczasowej Rady Stanu, a w rządzie Jana Kucharzewskiego (lata 1917-1918) pełnił rolę wicepremiera i ministra rolnictwa. W latach 1922-23 i w roku 1926 był ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego.

Dzięki jego usilnym staraniom kursy, które niegdyś prowadził, zostały najpierw przekształcone w Wyższą Szkołę Rolniczą, a potem upaństwowione, co pozwoliło na stworzenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, której pierwszym rektorem Mikułowski-Pomorski został wybrany w 1918 roku. Po przerwie ponownie został rektorem SGGW w 1928 roku.


Poprzednik
brak
SGGW godło Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
1918-1920
SGGW godło Następca
Tadeusz Miłobędzki


Poprzednik
Władysław Grabski
SGGW godło Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
1928-1929
SGGW godło Następca
Stefan Biedrzycki


Biostubgrafika To tylko zalążek artykułu biograficznego. Aby pomóc tej Wikii się rozwijać - rozbuduj go.
Paleta Ten artykuł potrzebuje archiwalnych fotografii obrazujących go. Jeśli posiadasz takie zdjęcia, umieść je na Warszawikii.