Józef Antoni Franciszek (również często spotykana forma: Józef Ksawery) Elsner (ur. 1 czerwca 1769 w Grodkowie, zm. 18 kwietnia 1854 w podwarszawskim Elsnerowie), kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki, członek loży wolnomularskiej.

Od roku 1781 uczył się w szkole dominikanów i w gimnazjum jezuickim we Wrocławiu. W tym mieście śpiewał i grał w chórze i kapeli klasztornej, a następnie w chórze operowym i orkiestrze teatralnej. Był nauczycielem sławnych polskich muzyków Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Fryderyka Chopina, który dedykował mu swoją Sonatę c-moll op. 4 na fortepian. Skomponował między innymi: opery Leszek Biały i Król Łokietek, oratorium pasyjne Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa, 8 symfonii, polonezy, walce, marsze, niedawno odkrytą Mszę B-dur oraz F-dur, Nieszpory do NMP i inne. Napisał on również: Sumariusz moich utworów muzycznych.

Józef Elsner był członkiem honorowym wielu towarzystw muzycznych w kraju (m.in. Krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzyki) oraz lipskiego Musikverein der Universitätskirche St. Pauli. Był też członkiem masonerii - w 1814 został namiestnikiem katedry w loży Świątyni Stałości, w 1820 członkiem najwyższej kapituły, w 1821 mistrzem katedry. Za zasługi na polu muzyki został odznaczony w 1823 Orderem Św. Stanisława. Na jego cześć zostały wybite 3 medale. Oprócz oper był autorem symfonii, marszów, pieśni, mszy, kantat. Pisał podręczniki i pamiętniki.

Od jego nazwiska wzięła się najpierw nazwa podwarszawskiej posiadłości, a dziś osiedle i obszar MSI na Targówku.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.