Widok ogólny miejsca

Widok ogólny zimą

Przystanek

Bruk z torami

Infrastruktura tramwajowa na Wysockiego – położony na ul. Wysockiego fragment przedwojennej jezdni wraz z infrastrukturą tramwajową, położony na wysokości nr 40, określony na tablicach jako "zabytek torów i sieci elektrycznej".

Tym śladem biegła pierwotnie ul. Wysockiego, łącząca w okresie międzywojennym ul. Białołęcką z ul. Toruńską, zaś od 28 września 1924 roku do 16 października 1971 roku kursowały tędy tramwaje do pętli Pelcowizna. Po likwidacji torowiska na ul. Wysockiego, związanej z budową nowego na ul. Rembielińskiej, Koła Miłośników Bródna Towarzystwa Przyjaciół Warszawy wyszło z inicjatywą zachowania 60-metrowego odcinka ulicy wraz ze wszystkimi elementami dawnej infrastruktury tramwajowej. Zabytek po rewitalizacji oraz uzupełnieniu brakujących elementów przekazano społeczeństwu w czerwcu 1998 roku, latem 2013 roku brukowana jezdnia została odremontowana i wyrównana.

W skład tego pomnika wchodzą zabytkowy bruk z kamieni polnych wraz z umieszczonymi w nich dwoma równoległymi, około 60-metrowymi odcinkami torów tramwajowych, rozwieszona na czterech dawnych słupach trakcyjnych autentyczna trakcja tramwajowa, a po zachodniej stronie ulicy stoi odtworzony według wzoru sprzed 1938 roku przystanek tramwajowy, niegdyś pierwszy za znajdującą się zaledwie kawałek na północ pętlą. Na nim umieszczona została informacja o dacie powstania i likwidacji linii oraz trasie tramwaju linii 21, zwanym przez mieszkańców „oczko”, z Pelcowizny na Cmentarz Wolski z 1931 roku. Na jednym ze słupów widać ślady walk z czasów II wojny światowej.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.