Miejsce po rozebranym hotelu (02.2013)

Hotel Mercure Fryderyk Chopin (2011)

Hotel Mercure Fryderyk Chopinhistoryczny trzygwiazdkowy hotel położony w Śródmieściu, przy al. Jana Pawła II 22, na rogu ul. Grzybowskiej.

Dla odróżnienia od drugiego hotelu sieci Mercure, Mercure Grand przy ul. Kruczej, nosił imię Fryderyka Chopina.

Historia

Budynek powstał w latach 1991-1992 według projektu polskiego architekta działającego w Paryżu, Juliusza Rouby, była to jego ostatnia realizacja z życiu. Hotel został otwarty w 1993 roku. Budynek składa się ze spiętrzonych brył opiętych białymi panelami oraz szkłem, mających na celu częściowo zasłonić blok osiedla Za Żelazną Bramą.

W 2011 roku obiekt za 130 mln złotych przejął deweloper Echo Investment z zamiarem wybudowania w jego miejscu 155-metrowego wieżowca – w związku z tym 15 grudnia 2011 roku hotel zakończył działalność, usunięto z niego wszelkie wyposażenie, zaś w kwietniu 2012 roku rozpoczęto prace przy jego rozbiórce, które zakończyły się w grudniu.

Na hotelu umieszczona była tablica upamiętniająca fabrykę „Konrad, Jarnuszkiewicz i Spółka” (ul. Ciepła 12), w której podczas okupacji, w latach 1942-1944, produkowane były w podziemiu karabiny maszynowe „Polski Sten”.

Produkcja została założona przez ppor. Józefa Kaplera, natomiast podczas powstania warszawskiego tych zabudowań bronili żołnierze zgrupowania „Chrobry II”, zwłaszcza kompanii ppor. „Jeremiego”.

W jego miejscu w latach 2013-2016 powstał wieżowiec Q22.

Galeria

Bibliografia

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.