Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Hotel InterContinental – pięciogwiazdkowy hotel w Warszawie, zlokalizowany pomiędzy ulicami Emilii Plater, Śliską oraz Sosnową. Został zaprojektowany przez zespół architektów pod kierownictwem nieżyjącego już Tadeusza Spychały. Budynek charakteryzuje jednolita, smukła bryła, utrzymana w groszkowej tonacji kolorów, podobnie jak sąsiadujący wieżowiec WCF. Mieści 326 pokoi o różnym standardzie, w tym 75 apartamentów mieszkalnych oraz posiada 12 sal konferencyjnych. W budynku jest również sala balowa, bar, restauracje, sauna, fitness club, solarium. Na 43 i 44 piętrze (150 metrów nad ziemią) położony jest nowoczesny basen, z którego można podziwiać panoramę miasta. Pod ziemią mieszczą się parkingi dla 175 pojazdów, rozłożone na pięciu poziomach. Wybudowanie budynku pochłonęło ponad 100 milionów euro.

W celu wybudowania wieżowca zamknięto na prawie rok przed rozpoczęciem budowy, a następnie wyburzono pierwszy w Polsce klub jazzowy, legendarne Akwarium (rok zał. 1970). Był to wówczas jedyny klub jazzowy w Warszawie. Mieszkańcy okolicznych bloków protestowali przeciwko nowemu budynkowi, tłumacząc że zasłoni im światło słoneczne. Nie przekonywały ich nawet zachęty ze strony inwestora, który chciał odnowić ich bloki. Ostatecznie doszło jednak do porozumienia z mieszkańcami, czemu budynek zawdzięcza swój ciekawy wygląd - stoi tak jakby na "kurzej stopce", a mieszkańcy bloków z tyłu mają taki sam dostęp do światła jak wcześniej. Klub jazzowy natomiast został reaktywowany w kompleksie Złote Tarasy.

Hotel InterContinental Warszawa otrzymał dwie nagrody: EMEA Market Performance Award 2005 oraz EMEA Quality Award 2005.

Ciekawostki

  • Hotel InterContinental Warszawa jest trzecim co do wysokości pięciogwiazdkowym hotelem w Europie po Hotelu Ukraine i Gran Hotelu Bali.
  • Spośród wszystkich wieżowców w Polsce posiada najgłębiej położone fundamenty, które sięgają 20,7 metra głębokości.
  • Stoi na charakterystycznej "kurzej stopce", która została dodana aby mieszkańcy budynków obok Hotelu InterContinental mieli dostęp do światła słonecznego.

Linki zewnętrzne

Galeria

 

Advertisement