Hala Gwardii współcześnie

Hala Gwardii na początku XX wieku

Hala Gwardii – jedna z dwóch bliźniaczych hal targowych (drugą jest Hala Mirowska), położona przy pl. Mirowskim w Śródmieściu, choć posiada adres pl. Żelaznej bramy 1.

Historia

Obie hale, zwane wcześniej Hallami targowymi, wybudowano w latach 1899-1901 według projektu Bolesława Milkowskiego, Ludwika Panczakiewicza, Apoloniusza Niewskiego i Władysława Kozłowskiego, który opierał się na wcześniejszych założeniach Stefana Szyllera. Od razu stały się największym obiektem handlowym w Warszawie, gdzie sprzedawano głównie świeże ryby czy warzywa. Pierwsze lata II wojny światowej hale przetrwały bez większych zniszczeń. Ucierpiały dopiero podczas Powstania Warszawskiego. Na jego początku były miejscem masowych egzekucji ludności cywilnej zachodniego Śródmieścia. W nocy z 30 na 31 sierpnia 1944 roku nastąpiło natarcie Niemców. Hale spłonęły, ale nie zostały całkiem zniszczone, wobec czego hale odbudowano, choć planowano przez chwilę wyburzyć je, a w miejsce osiedla za Żelazną Bramą stworzyć park.

Po wojnie, w 1948 roku, halę na krótko zaadaptowano na zajezdnię autobusów MZK. Odbudowa Hali Gwardii trwała szybko. Już w 1953 roku Hala została otwarta, lecz postanowiono zmienić jej zastosowanie. Odbywały się na niej koncerty i wydarzenia sportowe. Należała przez długi czas do Milicyjnego Klubu Sportowego "Gwardia", skąd wzięła się później jej potoczna nazwa. Pod koniec XX wieku hala znów zaczęła pełnić funkcję handlową, a obecnie wynajmuje ją firma MarcPol. Wzdłuż hali od południa znajduje się część pasaży "Hale Mirowskie".

Galeria

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.