Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy fortyfikacji. Zobacz też: Fort Wola (strona ujednoznaczniająca).

Fort W (Wola) – fort wewnętrzny Twierdzy Warszawa, który znajdował się w rejonie współczesnej ul. Fort Wola.

Fort został wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku jako typowe umocnienie ceglano-ziemne o narysie pięciokąta. W latach 90. XIX wieku, w ramach modernizacji twierdzy, Fort W został przeznaczony na cele magazynowe. Gdy w 1909 roku likwidowano twierdzę, zabudowania zostały częściowo rozebrane, a w 1916 roku władze niemieckie zezwoliły na dalsze rozbiórki, cegły natomiast częściowo przeznaczono na budowę muru Cmentarza Wolskiego.

W okresie międzywojennym urządzono tu Koszary 3. Batalionu Pancernego oraz oficerską i podoficerską szkołę wojsk samochodowych. Po II wojnie światowej widoczne były pozostałości fortu, m.in. resztki fosy. Ostatecznie na początku lat 50. wybudowano tu Zakłady Mechaniczne „Wola”, potem w latach 90. znajdowała się tu też siedziba Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, do czasu przeniesienia jej do Ożarowa Mazowieckiego.

Fort znajdował się pomiędzy ulicą Człuchowską a północno-zachodnim skrajem cmentarza. Obecne Centrum Handlowe Fort Wola znajduje się nieco dalej na południe, na esplanadzie fortu.Advertisement