Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Zabytek.png
nr w rej.
808

Fort M (Mokotów) – fort wewnętrzny Twierdzy Warszawa, którego pozostałości znajdują się na obszarze Wyględowa w dzielnicy Mokotów, przy ulicy Racławickiej 99.

Fort wybudowano około 1883 roku na terenie pomiędzy trzema osadami: Wyględów, Mokotów oraz Rakowiec. Obok niego powstały dwa inne forty: Tscha-M "Rakowiec" oraz M-Tsche "Odyńca", które połączono wałem oraz wybudowaną po jego północnej stronie drogą fortową. Fort powstał na obrysie regularnego pięcioboku, uzyskał suchą fosę, ceglane kaponiery, budynki koszarowe oraz schrony. W latach 1888-1892 fort zmodernizowano i przeznaczono na cele magazynowe. Po likwidacji twierdzy niektóre zabudowania rozebrano.

W okresie międzywojennym teren fortu należał do Polskiego Radia, które urządziło tutaj stacje nadawcze oraz wybudowało maszt radiowy "Warszawa II". Wokół fortu powstało zaś osiedle domków jednorodzinnych, usytuowanych wzdłuż takich ulic jak Miłobędzka, Balonowa czy Racławicka. We wrześniu 1939 roku radiostacja działała, pomimo iż była silnie bombardowana przez wojsko niemieckie. Nadawała pieśni patriotyczne oraz przemówienia Stefana Starzyńskiego. Przestała nadawać 23 września, po zniszczeniu elektrowni Powiśle, a fort Niemcy zdobyli 26 września. W okresie powstania warszawskiego mieściło się tu Flughafenkommando Warschau z pięciusetosobową załogą, które odparło ataki powstańców, a potem prowadziło ostrzał Mokotowa.

Po wojnie teren nadal pozostawał w gestii zakładów łączności, od 1961 roku mieściły się tutaj Zakłady Radiowe i Telewizyjne "Zarat". W 1975 roku fort wpisano do rejestru zabytków. Przez lata teren należał do Zakładów Radiowych i Telewizyjnych oraz Zakładu Montażu i Konserwacji, który wynajmował przestrzenie magazynom oraz klubom – dziś działają tu między innymi kluby Klinika oraz Balsam, dawniej także Mroowisko czy ClubRock. W 2015 roku nowy właścicielem fortu została firma deweloperska White Stone Development.

Linki zewnętrzneAdvertisement