Focus Filtrowa

Biurowiec Focus Filtrowa - sześcienny biurowiec położony przy al. Armii Ludowej 26, z wejściem także od strony ul. Filtrowej (nr 1).

Biurowiec został zaprojektowany w latach 1997-1998 w pracowni architektonicznej APA Kuryłowicz&Associates, głównym projektantem był Stefan Kuryłowicz. Budynek został oddany do użytku w 2001 roku. Budynek ma dwanaście kondygnacji, trzy kondygnacje podziemne, 49 metrów wysokości oraz łączną powierzchnię biurową liczącą 31 868 metrów kwadratowych.

Konstrukcja budynku oparta jest na żelbetowym trzonie, równolegle z którym tworzono ściany szczelinowe. Wnętrze podzielone jest na cztery samowystarczalne części z własnymi pionami komunikacyjnymi, jedynie parkingu podziemne są wspólne. Fasada południowa pokryta jest dwuwarstwową ścianą kurtynową, w której widać czterokondygnacyjny ogród zimowy z widokiem na Pole Mokotowskie. Z ogrodem łączy się nieregularne atrium wewnątrz biurowca zwieńczone szklanym stropem. Każda z elewacji biurowca różni się od pozostałych – fasada południowa określona jest jako monumentalna, a fasada północna jako ekspresjonistyczna.

Ciekawostki

  • Powierzchnia biurowca, jak i liczba pracujących w nim osób, jest porównywalna do Starego Miasta, swoim układem i funkcjonalnością także ma nawiązywać do przestrzeni miejskiej.
  • W tym biurowcu w filmie Tylko mnie kochaj mieści się biuro architektoniczne, w którym pracuje Michał (Maciej Zakościelny), Julia (Agnieszka Grochowska) i Agata (Agnieszka Dygant).
  • W serialu TVP Bulionerzy w budynku mieści się siedziba Bulionów Polskich. Okazale biurowiec ukazuje odc. 10 pt. Czynsz (rok prod. 2004)

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.