Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem (2019)

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem na Boernerowie – figura przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem stojąca na skrzyżowaniu ulic Grotowskiej i Westerplatte na Boernerowie.

Opis i historia

W 1936 r. przy skrzyżowaniu ulicy Parkowej (dzisiejsza nazwa: ul. Grotowska) z al. Aleksandra Prystora (dzisiejsza nazwa: ulica Westerplatte) postawiono, na cokole odlanym w roku 1933, figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem projektu Jana Golińskiego, która przetrwała II wojnę światową i stoi na swoim miejscu do dziś[1][2][3].

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem miała pierwotnie stanąć w Gdyni i być zwieńczeniem pomnika „Zjednoczenia Ziem Polskich”, na co wysłano zgłoszenie konkursowe w 1928 roku, lecz jej projekt zajął drugie miejsce. Zainteresowało się nią jednak Ministerstwo Poczt i Telegrafów i z jego inicjatywy rzeźba stanęła na nowo wybudowanym Osiedlu Łączności Babice[4].

W roku 1949 pod figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem umieszczono kamień upamiętniający śmierć powstańców warszawskich, którzy polegli w okolicach Boernerowa i Szwedzkich Gór podczas przemarszu do Puszczy Kampinoskiej. Kamień ten pierwotnie znajdował się w miejscu masakry powstańców, a jego przeniesienie było konieczne ze względu na to, że teren ten został zajęty przez wojsko w celu budowy lotniska Warszawa-Babice[5][6][7].

W latach 90. XX wieku koledzy powstańców, którzy polegli w masakrze w okolicach Boernerowa i Szwedzkich Gór, umieścili przed głazem upamiętniającym ich śmierć granitową płytę z napisem informacyjnym[8].

9 sierpnia 2017 Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem została wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego[9].

Galeria

Grotowska-Zespół z Figurką (by Kubar906).jpg
Grotowska-Kamień Powstańczy (by Kubar906).jpg
FiguraMBD Tablica Informacyjna (by Kubar906).jpg

Przypisy

  1. Lermer L. Kronika Boernerowa. Warszawa: Wydawnictwo IPN, 2017. s. 41.
  2. Raczek, B. Boernerowo i jego świątynia. Warszawa: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2006. s. 32.
  3. Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem – sztuka.net (data dostępu: 28 czerwca 2019)
  4. Tablica informacyjna stojąca obok Figury.
  5. Lermer L. Kronika Boernerowa. Warszawa: Wydawnictwo IPN, 2017. s. 103-106, 126.
  6. Raczek, B. Boernerowo i jego świątynia. Warszawa: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2006. s. 66.
  7. Na miejscu ataku powstańców pod Boernerowem, „Gazeta Ludowa”, 04.08.1946, nr 213, s. 2.
  8. Tablica informacyjna stojąca obok Figury.
  9. Tablica informacyjna stojąca obok Figury.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.