Fabryka Trzciny widziana z ul. Otwockiej

Podwórze Fabryki Trzciny

Fabryka Trzciny (pełna nazwa: Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny Sp. z o.o.) to centrum artystyczno-edukacyjne przy ulicy Otwockiej 14, na obszarze Szmulowizna, w dzielnicy Praga Północ. Nazwa jest kombinacją charakteru budynku, w którym kompleks się znajduje, oraz nazwiska założyciela ośrodka Wojciecha Trzcińskiego.

Historia

Gmach fabryki wybudowany został w 1916 roku. Mieściły się w nim kolejno:

  • wytwórnia marmolady,
  • przetwórnia konserw,
  • siedziba zakładów Polskiego Przemysłu Gumowego.

Fabrykę na Otwockiej wypatrzył Wojciech Trzciński, kompozytor, producent muzyczny i telewizyjny. Dostosowywanie pomieszczeń i budynków trwało około dwa lata. Autorami aktualnego wyglądu ośrodka są Bogdan Kulczyński, Joanna Kulczyńska oraz Agnieszka Chmielewska. We wrześniu 2003 nastąpiło oficjalne otwarcie centrum. Dwa lata później została utworzona scena teatralna Teatr Nowy Praga.

Stan aktualny

Fabryka Trzciny mieści w sobie restaurację, salę wystawową, klubową, konferencyjną, a od 2005 roku stałą scenę teatralną o nazwie Teatr Nowy Praga. To w sumie ponad 3 tys. metrów kwadratowych pomieszczeń, 3 bary i parking strzeżony na 90 miejsc.

Ciekawostki

  • Wojciech Trzciński za Fabrykę Trzciny dostał wiele nagród m.in. Paszport Polityki w 2004 roku i nagrodę Kisiela w 2007 r.
  • wieszaki w szatni zostały wykonane z metalowych wózków używanych dawniej do transportu tusz mięsnych

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.