Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy zakładu przemysłowego. Zobacz też: Zespół przystankowy EC Siekierki.

Widok na elektrociepłownię z ul. Statkowskiego

Pociąg z węglem jadący do elektrociepłowni (widocznej w tle).

Elektrociepłownia Siekierki - największa w Polsce, a druga największa w Europie elektrociepłownia. Mieści się na dolnym Mokotowie (zaraz za nią przebiega granica z Wilanowem) przy ul. Augustówka. Oddana do użytku w 1961 roku. Zakład dysponuje mocą cieplną 2081 MW i mocą energetyczną 622 MW.

Projekt elektrociepłowni zatwierdzono w 1954 roku. Rozważano 3 lokalizacje w okolicy. Pierwsze prace budowlane przy ul. Augustówce rozpoczęły się w 1956 roku. Pierwsza turbina została podłączona 4 grudnia 1961. Datę tę uważa się za początek funkcjonowania elektrociepłowni. W kolejnych latach intensywnie rozbudowywano zakład. W latach 1974 - 1978 otwarto 4 nowe bloki ciepłownicze, a moc całej elektrociepłowni przekroczyła 600 MW.

W roku 2009 zakończono budowę pierwszego, tak dużego, akumulatora ciepłej wody. Dzięki niemu elektrociepłownia nie musi uruchamiać dodatkowych kotłów, co nie jest ekonomiczne.

Węgiel dowożony jest koleją ze Śląska. Bocznica prowadząca do EC Siekierki ma 28 kilometrów długości. Biegnie przez Zawady i Kępę Zawadowską wzdłuż ul. Wał Zawadowski, a następnie przekracza granicę Warszawy.

Ciekawostki

  • Przy elektrociepłowni znajduje się zespół przystankowy EC Siekierki.
  • Pierwsza turbina (zamontowana w 1961 roku) pracuje do dziś.
  • Przy silnych wiatrach czubek najwyższego komina może odchylić się nawet 40 centymetrów od pionu.
  • Elektrociepłownię można zobaczyć m.in ze szczytu Kopca Powstania Warszawskiego.
  • Piąty odcinek serialu „Alternatywy 4” pod tytułem «20-sty stopień zasilania» kręcono właśnie w EC Siekierki. W owym odcinku elektrociepłownia odcięła ogrzewanie mieszkańcom Ursynowa.
Advertisement