Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Pociąg EN57 w barwach Kolei Mazowieckich

Pociąg EN57 w barwach Kolei Mazowieckich na stacji Warszawa Wileńska

Pociąg EN57AKM w barwach Kolei Mazowieckich na stacji Warszawa Wschodnia

Pociąg EN57 wypożyczony przez ZTM od Kolei Mazowieckich

EN57 – najczęściej spotykany w Polsce elektryczny trójwagonowy zespół trakcyjny przystosowany do niskich peronów. Zespół eksploatowany jest przez Koleje Mazowieckie.

Historia i konstrukcja

Pociąg EN57 produkowany był we wrocławskich zakładach Pafawag w latach w latach 19611993, łącznie wyprodukowano go w ilości 1429 sztuk – jest to obecnie najdłużej produkowany pojazd szynowy na świecie. Protoplastą był wysokoperonowy EW55. Masa służbowa pociągu wynosi 123 tony, a długość całkowita 64,97 m. EN57 osiąga prędkość sięgającą 110 km/h.

Pociąg składa się z trzech wagonów: dwóch rozrządczych (ra i rb) i jednego silnikowego (s), połączonych przejściami dla pasażerów oraz krótkim sprzęgiem Scharfenberga (bez głowicy, nierozłączalnym w warunkach eksploatacyjnych). W każdym z wagonów znajdują się trzy przedziały z przejściem pomiędzy siedzeniami, które rozdzielono dwoma przedsionkami, każdy z dwoma rozsuwanymi pneumatycznie drzwiami. Przedziały wagonów rozrządczych znajdujące się bezpośrednio za kabinami maszynisty zostały urządzone nieco inaczej – rozkładane siedzenia przy ścianach, dodatkowa para ręcznie otwieranych drzwi. Mogą służyć jako pomieszczenie dla kierownika pociągu oraz przedziały służbowe, bagażowe, dla pasażerów przewożących większe bagaże ręczne.

Przez ponad trzydzieści lat produkcji pojawiało się wiele wersji pojazdu. Najogólniej EN57 można podzielić na trzy serie:

  • seria od numeru 001 do 130 oraz 601 do 1113 charakteryzuje się bokami z ryflowanej blachy i ścianą czołową z trzema szybami
  • seria od numeru 1114 do numeru 1825 z gładkimi bokami i trzema szybami w ścianie czołowej
  • seria od numeru 1900 do numeru 1953 z gładkimi bokami i dwiema szybami w ścianie czołowej

Począwszy od 2006 roku zaczęto modernizować jednostki EN57:

  • EN57-2001 – zmiana wyglądu ścian czołowych, kabiny maszynisty, modernizacja wnętrza (w tym przystosowanie dla niepełnosprawnych i instalacja monitoringu wnętrza), zastąpienie przetwornicy wirującej przetwornicą elektroniczną. W jednostkach tych pozostawiono przestarzały, energochłonny rozruch oporowy
  • EN57KM (KM oznacza wersję dla Kolei Mazowieckich) – rozruch impulsowy (mniejsza energochłonność, większa niezawodność)
  • EN57AKM (KM jw., A oznacza silniki asynchroniczne) – wzrost prędkości maksymalnej i przyspieszenia rozruchu

(Podobne modernizacje przeszły jednostki w posiadaniu innych przewoźników, oznaczone EN57AKŁ, EN57AL, EN57AKW).

Układ napędowy i ruchowy zespołów EN57 posłużył do budowy jednostki 14WE.

Eksploatacja w Warszawie

W stolicy pociągi są często wykorzystywane tylko przez Koleje Mazowieckie, obecnie spółka chce 38 spośród tych pociągów zmodernizować kosztem 25 mln złotych. Przez kilka lat wykorzystywała je także Szybka Kolej Miejska (dzierżawione od innych przewoźników), jednak po zakupie nowych składów w 2011 roku przestała je użytkować.

Zobacz też


 

Advertisement