Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

To jest pomnik Syreny. Pomnik Syrenki, być może kiedyś powstanie, zapewne na "Żeraniu". Jolibord 22:09, 21 lut 2009 (UTC)

Widzę, że już zostało przeniesione, ale mimo to przedstawię swoje argumenty:
1. Tworząc artykuł opierałem się na istniejących linkach, których były na Wikii dwa rodzaje: "Pomnik Syrenki (Powiśle)" oraz "Pomnik Syrenki (Stare Miasto)".
2. Oficjalna nazwa rzeczonego samochodu z Żerania, to właśnie Syrena, a nie Syrenka.
3. W wielu artykułach w internecie, w tym w Wikipedii funkcjonuje forma zdrobniała, nikomu nie przeszkadzając.
Pozdrawiam Szemrany 23:24, 21 lut 2009 (UTC)
Aha, czyli zostałem olany. Szkoda...
O Twardą sprzeczacie się już trzy dni, ale jak chodzi o nie Wasz artykuł, to ogon pod siebie, bo "ynteligent" z Żoliborza nie jest w stanie rozróżnić herbu od samochodu. W takim razie postuluję:
1. Zmiana Warszawa na "Warszawa (miasto)" (Jolibord jeszcze też pomyli z autem i co to będzie??!!),
2. "Ursus (dzielnica)" (bo ciągnik),
3. "Praga (dzielnica)" bo stolica Czech.
Idę szukać dalej. Mam nadzieję, że Mikiapole3 zareaguje równie szybko... Pozdrawiam Szemrany 16:31, 22 lut 2009 (UTC)

Nie ma co się obrażać na rzeczywistość. Nazwa Syrenka funkcjonuje potocznie, tak jak potocznie mówi się o orzełkach na czapkach żołnierskich. Nikt jednak nie powie, że godłem polski jest orzełek. Tak jak oficjalną nazwą godła Warszawy jest "Syrena", tak pomnik nazywa się "Pomnikiem Syreny". Zob. http://www.sztuka.net/palio/html.run?_Instance=www.sztuka.net.pl&_PageID=445&newsId=4900&callingPageId=603&_CheckSum=-199537806 To że w sieci używa się nazwy popularnej, nie jest argumentem za umieszczaniem jej w główce hasła encyklopedii (nawet sieciowej). A co do zaczepek osobistych, to myślę, że można się spierać bez obrzucania adwersarza obelgami. Chyba, że komuś Wikia myli się ze stadionem piłkarskim. Jolibord 17:36, 22 lut 2009 (UTC)

Hmm, przyznam, że po prostu nie zauważyłem tej dyskusji w ostatnich zmianach i twojej wczorajszej wypowiedzi. Artykuł przeniosłem opierając się o swoje notatki, gdzie zapisane mam "Pomnik Syreny", bo w sumie sąsiedni most był mostem Syreny. Można też posiłkować się oficjalną stroną miasta, gdzie postać na herbie jest nazwana syreną ([1]), choć chyba bardziej potoczna jest syrenka od syreny. Pozostawiam to pod dyskusję, ja w sumie byłbym za syrenką. Mikiapole3 17:39, 22 lut 2009 (UTC)

W heraldyce użyje się wyrazu "syrena", jednak sama postać baśniowa jest według mnie Syrenką. Kakarakak 19:57, 22 lut 2009 (UTC)
Advertisement