FANDOM


Teatr Polski (Czesław Przybylski, tablica)

Tablica pamiątkowa na budynku Teatru Polskiego przy ul. Karasia

Przybylskiego (tablica MSI)

Tablica informacyjna przy ul. Przybylskiego

Czesław Piotr Przybylski (ur. 19 maja 1880 roku w Warszawie, zm. 14 stycznia 1936 roku w Warszawie) – polski architekt.

Czesław Przybylski kształcił się do 1904 roku na wydziale architektury wchodzącym w skład Instytut Politechnicznego im. Mikołaja II, potem kontynuował w latach 1906-1908 naukę w Karlsruhe. Do Warszawy powrócił w 1909 roku, a po utworzeniu Politechniki Warszawskiej działał na tamtejszym Wydziale Architektury, na którym w 1919 roku został mianowany profesorem. Pod jego okiem kształciło się wielu polskich architektów młodego pokolenia, m.in. Romuald Gutt czy Bohdan Pniewski. Projektował gmachy nawiązujące do dawnych form, jednak w nowoczesnej formie. Często nawiązywał do funkcjonalizmu, chętnie sięgał w swoich realizacjach po szarą cegłę cementową[1].

Czesław Przybylski działał aktywnie w Kole Architektów przy Stowarzyszeniu Techników, od 1908 roku był także członkiem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Spośród jego pozawarszawskich realizacji należy wymienić również gmach teatru miejskiego w Wilnie, willę "Julisin" w Konstancinie-Jeziornie oraz willę "Mironówka" w Milanówku

Realizacje Czesława Przybylskiego w Warszawie:

Czesława Przybylskiego upamiętnia ulica znajdująca się na Ursynowie oraz tablica pamiątkowa umieszczona na budynku Teatru Polskiego przy ul. Kazimierza Karasia 2.

GaleriaEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. Budynki z szarej cegły też mogą zachwycić, gazeta.pl, 11.06.2009

Linki zewnętrzneEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.