Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Cosmopolitan (początkowo pod nazwą Hines Tower, potem Twarda Tower) – wieżowiec mieszkalny, położony w Śródmieściu na Grzybowie, przy ul. Twardej 2/4.

Początkowo w tym miejscu znajdował się powojenny, jednopiętrowy budynek administracyjny, który rozebrano około 2009 roku w związku z przygotowaniami do rozpoczęcia inwestycji – prace przygotowawcze i konstrukcyjne rozpoczęto już w 2010 roku, w ciągu roku wybudowano pięciokondygnacyjny parking podziemny i następnie rozpoczęto prace ponad poziomem gruntu. Kamień węgielny wmurowano 13 października 2011 roku w obecności prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Budynek stopniowo rósł przez cały 2012 roku, zaś w 23 stycznia 2013 roku na jego szczycie zawieszono wiechę.

Dnia 27 listopada 2013 roku na budowie doszło do wypadku, w oknie na 23. piętrze pękła szyba, która spadła na umieszczony niżej taras, po czym rozpadła się na chodniku. Zdaniem inwestora wypadła hartowana szyba zewnętrzna, która powinna wytrzymać nacisk rzędu 300 kilogramów na metr kwadratowy – jego zdaniem do okna mógł ktoś strzelać z wiatrówki na śrut. Pozwolenie na użytkowanie budynku wydano w połowie grudnia 2013 roku, pierwsze mieszkania mają zostać oddane do użytku w pierwszym kwartale 2014 roku.

Wieżowiec powstał w bliskim sąsiedztwie pl. Grzybowskiego, składa się z czterokondygnacyjnego podium złożonego z dwóch budynków połączonych szklanym dachem nad wewnętrznym placykiem, ponad podium znalazło się wcięcie, nadające budynkowi wizualnej lekkości, oraz 160-metrowa wieża mieszkalna o wysokości 44 kondygnacji. W środku znajdują się 252 apartamenty.

Galeria

Linki zewnętrzne

 

Advertisement