Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy rzymskokatolickiego cmentarza w Aleksandrowie. Zobacz też: Stary Cmentarz w Aleksandrowie i Cmentarz żydowski w Aleksandrowie.

Cmentarz w Aleksandrowie

Cmentarz w Aleksandrowie - cmentarz położony w Aleksandrowie w dzielnicy Wawer, przy ulicy Złotej Jesieni, obok kościoła parafialnego Wieczerzy Pańskiej.

Tereny pod cmentarz wykupił w 1934 roku pierwszy proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Falenicy, ksiądz Jan Rozbiewski. Po wybuchu II wojny światowej na cmentarzu zaczęto chować poległych, m.in. podczas bitwy pod Falenicą oraz akcji "Burza". W 1950 roku urządzono kwaterę Wojska Polskiego. Pochowano tu 633 żołnierzy września 1939 oraz ofiary wojny, ustawiono pamiątkową, kamienną tablicę oraz pomnik z krzyżem Grunwaldu oraz napisem: zginęli w obronie ojczyzny walcząc z hitlerowskim okupantem. W 1980 roku przy cmentarzu wybudowano kościół. W 1996 roku cmentarz został powiększony o dodatkowych 5 tysięcy metrów kwadratowych, po tym powiększeniu kwatera Wojska Polskiego znalazła się w centrum cmentarza.

Galeria

Advertisement