Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Zamek Ujazdowski, siedziba Centrum Sztuki Współczesnej

Wejście główne

Centrum Sztuki Współczesnej (CSW) – instytucja kultury i galeria sztuki położona w Zamku Ujazdowskim, przy ul. Jazdów 2 w Śródmieściu, przy nim działa także kino U-jazdowski.

Centrum Sztuki Współczesnej zostało otwarte w 1981 roku w odbudowanym w latach 70. XX wieku Zamku Ujazdowskim, i placówka ta bez zmian znajduje się tutaj do dzisiaj. Początkowo nie miała sprecyzowanego pola działania, dopiero po objęciu teki dyrektora przez Wojciecha Krukowskiego w 1990 roku działalność nabrała tempa, stworzył on stały program, promując eksperymentalną twórczość i sztukę nowoczesną, mówiącą m.in. o zderzeniu społeczeństw z kapitalistyczną konsumpcją czy o wielkich wizjach współczesności.

W Centrum Sztuki Współczesnej odbywało się wiele ważnych pokazów, a po latach ten okres działalności uznano za przełomowy dla polskiej sztuki współczesnej. Kilkanaście lat później galeria zwiększyła liczbę klasycznych i spokojnych akcji. Powstało kino U-jazdowski (pod nazwą „Kino Lab”), w latach 2009-2013 odbywały się tutaj Warsztaty Fundacji Zdrowa Planeta.

Od 2010 do 2014 roku dyrektorem był Fabio Cavallucci, uznawany za kontrowersyjnego. Najgłośniejszą wystawą za jego kadencji była wystawa włoskiego artysty Maurizio Catellana, w ramach której w przejeździe bramnym kamienicy przy ul. Próżnej 14 umieszczono postać klęczącego Hitlera, którą dostrzec można było jedynie przez niewielki otwór w drzwiach.

Jednym z ciekawszych elementów sztuki współczesnej w otoczeniu Centrum Sztuki Współczesnej są kamienne ławki z „truizmami o przetrwaniu”, zaprojektowane przez amerykańską artystkę Jenny Holzer, usytuowane wzdłuż al. Szpitala Ujazdowskiego.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Advertisement