Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy placówki onkologicznej. Zobacz też: zespół przystankowy Centrum Onkologii.
Centrum Onkologii w Warszawawie 2016

Narodowy Instytut Onkologii (2016)

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie – placówka onkologiczna i państwowy instytut badawczy, przy ul. Roentgena 5 na Ursynowie.

Historia[]

Instytut został założony 29 maja 1932 z inicjatywy i na prośbę Marii Skłodowskiej-Curie jako Instytut Radowy przy ul. Wawelskiej. Jego pierwszym szefem została Bronisława Dłuska, siostra Marii Skłodowskiej-Curie. Maria ofiarowała nowej placówce gram radu, będący jej własnością. Był on podstawą rozpoczęcia działalności instytutu.

W sierpniu 1944, podczas Powstania Warszawskiego, pacjenci oraz część personelu instytutu została wymordowana przez żołnierzy Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA).

W 1951 na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów połączono Instytut Radowy w Warszawie z Instytutem Onkologii w Krakowie oraz z istniejącym od 1947 roku Państwowym Instytutem Przeciwrakowym w Gliwicach w Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie z centralą w Warszawie oraz oddziałami w Krakowie i Gliwicach. W 1951 ogłoszono statut Instytutu Onkologicznego im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Dzięki staraniom nestora polskiej onkologii profesora Tadeusza Koszarowskiego na Ursynowie zrealizowano wielką inwestycję. Był to zespół budynków o łącznej kubaturze 320 tys. m², dostosowany do najnowocześniejszych metod leczenia chorób nowotworowych. Budowę rozpoczęto w 1979. Pierwsze pomieszczenia oddano do użytku w 1984. W tym też roku Instytutowi Onkologii nadano obecną nazwę: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Od 1 stycznia 2020 placówka zmieniła nazwę z Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie na Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie; otrzymał on jednocześnie status państwowego instytutu badawczego.

Dodatkowe informacje[]

W budynku Instytutu znajduje się kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Na parkingu na terenie ośrodka rokrocznie odbywa się Onkobieg.

Źródło[]

Advertisement