Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Główny budynek (2010)

Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki znajdujące się na Powiślu przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Placówka stawia na wizję oraz takie wartości jak współpraca, zaufanie, uczciwość, nauka i zaufany zespół.

Historia

Budowa centrum nauki (2010)

Prace nad projektem rozpoczęły się w marcu 2004 roku, kiedy prezydent Warszawy Lech Kaczyński podpisał wspólnie z Ministrem Nauki i Informatyzacji oraz Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu, w sprawie współtworzenia i współfinansowania tego centrum nauki. W kwietniu powstał zespół ds. realizacji projektu centrum nauki, którym kierował Robert Firmhofer. W październiku 2004 roku wybrano obecną nazwę ośrodka, która upamiętnia Mikołaja Kopernika, astronoma, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium.

Budowa rozpoczęła się 28 lipca 2008 roku, a pierwszy wykop przeprowadziła prezydent miasta, Hanna Gronkiewicz-Waltz. W czerwcu 2010 roku rozpoczęła się budowa pierwszych ekspozycji stałych w galerii, a inauguracja nastąpiła dnia 5 listopada podczas prezentacji widowiska „Wielki Wybuch” w reżyserii Saskii Boddeke i Petera Greenawaya. 19 czerwca 2011 roku otwarto planetarium o nazwie „Niebo Kopernika”. 18 października 2011 otwarto laboratorium chemiczne, 15 listopada pracownię chemiczną, 20 grudnia laboratorium fizyczne.

Budynek

Centrum Nauki Kopernik znajduje się na lewym brzegu Wisły, nad Tunelem Wisłostrady w pobliżu Biblioteki Uniwersyteckiej, mostu Świętokrzyskiego oraz stacji drugiej linii metra Centrum Nauki Kopernik, który tworzy węzeł z czterema przystankami. Budynek oparty jest na sprężonych dźwigarach podpartych po obydwu stronach tunelu.

Projekt został stworzony przez RAr-2 Laboratorium Architektury Gilner + Kubec z Rudy Śląskiej, który wygrał konkurs w grudniu 2005 roku. Budynek układa się w kształt litery „L” z dwoma kondygnacjami podziemnymi o powierzchni 15 tysięcy m², pomieści wystawy stałe i czasowe, laboratoria i pracownie, centrum konferencyjne, kawiarnie i restauracje, a także część biurową. Na projekt składał się także parking, multimedialne planetarium oraz Park Odkrywców otaczający centrum. Na dachu znajduje się ogród.

Wystawy stałe

  • Nowy Świat w Ruchu (zobacz)
  • Człowiek i środowisko (zobacz)
  • Bzzz! (zobacz) dla dzieci do lat 5
  • Korzenie cywilizacji (zobacz)
  • Strefa światła (zobacz)
  • Re: generacja (zobacz) dla osób od lat 15
  • Majsternia (zobacz)
  • Teatr Robotyczny (zobacz)
  • Teatr Wysokich Napięć (zobacz)

Linki zewnętrzne

Advertisement