Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy tramwaju. Zobacz też: C (strona ujednoznaczniająca).

Tramwaj typu C nr 257 podczas Dni Transportu Publicznego (2009)

C – wagon silnikowy tramwaju, eksploatowany w Warszawie w latach 1925-1956. Produkowany przez przedsiębiorstwo Lilpop-Rau-Löwenstein.

Tramwaj typu „C” został skonstruowany w 1925 roku jako pierwszy polski prototypowy tramwaj, wybudowany w oparciu o importowane modele A i B – powstał w oparciu o polskie części w zakładach Lilpop-Rau-Löwenstein, jedynie silniki i osprzęt elektryczny były importowane. Zastosowano szkielet drewniany oraz układ okien i drzwi identyczny o modelu „A”, zmieniono jednak układ siedzeń w celu zamontowania na końcach dwuskrzydłowych drzwi, wydłużono pomosty oraz zainstalowano inny typ zderzaków. W latach 1925-1926 wyprodukowano 30 wozów użytkowanych w Warszawie, kolejne produkowane były w Sanoku już jako model „D”.

Większość wagonów uległo zniszczeniu podczas II wojny światowej, z zachowanych fragmentów i szczątków po wojnie udało się odbudować siedem wagonów – kursowały one w ruchu liniowym do 1956 roku, następnie sześć z nich przerobiono na wozy gospodarcze, a jeden na wagon służbowy. Jeden z nich jako wagon spawalniczy był eksploatowany do 1973 roku, następnie przebudowany i odstawiony na bocznicę, został ponownie odkryty w 1996 roku i odrestaurowany przez Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Wagon posiadany obecnie przez Tramwaje Warszawskie powstał jako pierwszy model w 1925 roku, nosił pierwotnie numer boczny 241, a obecnie 257. Można go oglądać w czasie Dni Transportu Publicznego oraz innych imprez współorganizowanych przez Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej, jednak nie funkcjonuje w ruchu liniowym na liniach turystycznych. Często jest wykorzystywany podczas kręcenia filmów. Na 2017 rok planowane jest doprowadzenie go do stanu jeżdżącego[1].

Długość wagonu tramwajowego wynosi 9970 mm, szerokość 2200 mm, a wysokość (bez odbieraka) 3425 mm, jego masa wynosi 12 500 kg, a pojemność 69 osób – 24 miejsca siedzące oraz 39 miejsc stojących.

Przypisy

  1. Tramwaje Warszawskie odnawiają „parówki”, Witold Urbanowicz, Transport Publiczny, 25.03.2017


Advertisement