Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Budynki osiedla Buczynek od ul. Światowida (2008)

Obszar Buczynka w 1982 roku (na zachodzie ul. Odkryta), widoczne zabudowania gospodarcze[1]

Dane Jana Majssnera w książce telefonicznej z 1939 roku

Buczynek – osiedle w zachodniej części Białołęki, włączone w obszar MSI Nowodwory.

Historia

Dawniej Buczynek był folwarkiem[2], który w okresie przed II wojną światową należał do rodziny Meissnerów, która prowadziła tu dużą hodowlę kur[3] i wylęgarnię kurcząt[4]. Znajdował się on w obszarze na wschód od ul. Tarchomińskiej (ob. ul. Odkryta) w rejonie ulicy Wiślanej (ob. ul. Książkowa). Od ich nazwiska pochodzi druga historyczna nazwa obszaru Majsnerówek. W okresie międzywojennym właścicielem majątku był Jan Meissner (Majssner), z wykształcenia rolnik, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża. W czasie wojny po odmowie podpisania volkslisty przez Meissnera majątek został przejęty przez okupanta, który w dalszym ciągu prowadził tam produkcję[3].

W okresie powojennym w tym obszarze w dalszym ciągu prowadzono produkcję rolną. Obszar włączono do Warszawy w 1951 roku, wcześniej należał do gminy Jabłonna.

Na przełomie XX i XXI wieku na obszarze dawnych pól i zabudowy gospodarczej zaczęły powstawać osiedla budynków wielorodzinnych. Obecnie nazwę „Buczynek” nosi mieszczące się w miejscu historycznego folwarku osiedle, składające się z 14 budynków wielorodzinnych mieszczących się w kwartale ulic: Odkrytej, Książkowej, Światowida i Ordonówny, wybudowane przez firmę J.W. Construction w latach 1999-2001.

Opis

W skład osiedla Buczynek wchodzą budynki o adresach Książkowa 7 (7, 7A, 7B, 7C, 7D, 7E) i Książkowa 9 (9, 9A, 9B, 9C, 9D, 9E, 9F, 9G) o wysokości od 5 do nawet 13 kondygnacji naziemnych (budynki od ul. Światowida z lokalami usługowymi w parterach). W teren osiedla wlicza się również parking kondygnacyjny.

Choć nie są one oficjalnie częścią osiedla Buczynek, to powszechnie jako Buczynek postrzega się wszystkie budynki w tym kwartale ulic, a więc także 12-kondygnacyjny budynek pod adresem Książkowa 9 (mieści przychodnię zdrowia) oraz budynki osiedla „Nowodwory-Metro” (nazwa związana z planowanym wówczas metrem na Nowodwory) wybudowane przez dewelopera BMI (Odkryta 36, 36A, 38, 38A, 38B)[5].

Ciekawostki

  • Podczas powstania osiedle nie była jeszcze gotowa ulica Światowida, w związku z czym wszystkie budynki osiedla przypisane są do krótkiego odcinka ul. Książkowej. Z tego powodu często osoby poszukujące budynków trafiają na drugi odcinek ulicy, przy ul. Mehoffera, miały także miejsca pomyłek karetek.

Przypisy

Advertisement