Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Bolesław Bierut

Grób Bolesława Bieruta na Powązkach

Bolesław Bierut (właśc. Bolesław Biernacki, ps. Janowski, Iwaniuk, Tomasz, Bieńkowski, Rutkowski) (ur. 18 kwietnia 1892 w Lublinie, zm. 12 marca 1956 w Moskwie) - polski działacz polityczny, Prezydent RP w latach 1947-1952, sekretarz generalny PZPR od 1948 do 1956, premier PRL w latach 1952-1954.

Bolesław Bierut rozpoczął naukę w 5-klasowej powszechnej szkole katedralnej w Lublinie, będącej pod kuratelą miejscowej parafii rzymskokatolickiej. Od 1907 roku pracował jako zecer. Od 1912 roku był członkiem oganizacji lewicowego ruchu robotniczego (PPS-Lewica), a od 1918 roku w KPP. W latach 30 aktywny działacz Kominternu i agent NKWD. Po wybuchu II wojny światowej zbiegł na tereny okupowane przez ZSRR. W ZSRR przyjął nazwisko Bierut od pierwszych sylab nazwisk którymi posługiwał się pełniąc swoje funkcje, w Kominternie: Bieńkowski i w GRU: Rutkowski. 5 lutego 1947 roku Bolesław Bierut został wybrany przez Sejm Ustawodawczy na Prezydenta Polski.

Będąc faktyczna głową państwa Bierut odpowiadał za liczne zbrodnie systemu komunistycznego w Polsce, w tym ówczesnego Urzędu Bezpieczeństwa powołanego do czynnego i bezwzględnego zwalczania terrorem i represjami przeciwników politycznych komunistów. Bolesław Bierut jest także odpowiedzialny za sfałszowanie wyników referendum ludowego w 1946 roku. Na wzór kultu Stalina w PRL uprawiano skromniejszy kult Bieruta, np. Bierutowicami nazwano część Karpacza (obecnie Karpacz Górny) na Dolnym Śląsku.

W Warszawie obecna ulica gen. Emila Fieldorfa nosiła do 1989 roku nazwę Bolesława Bieruta. Nazwę Bolesława Bieruta miał nosić także plac Konstytucji, lecz na wniosek samego zainteresowanego zmieniono nazwę na obecną.

Zobacz też

Advertisement