Plac budowy (03.2015)

Plac budowy (01.2015)

Makieta biurowca

Biurowiec Nowy Świat 2.0 – biurowiec znajdujący się w Śródmieściu, przy ul. Nowy Świat 4a, na tyłach gmachu d. Komitetu Centralnego (ob. Centrum Bankowo-Finansowe).

Historycznie w tym miejscu znajdował się XIX-wieczny budynek III Oddziału Warszawskiej Straży Ogniowej (nr 6), który choć przetrwał w dobrym stanie II wojnę światową, to został rozebrany około 1950 roku w związku z budową po sąsiedzku gmachu Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (ul. Nowy Świat 6/12). Od tej strony urządzono niewielką uliczkę oraz reprezentacyjny balkon gmachu, który miał wychodzić na otwarty po wyburzeniu kamienic nr 2 i nr 4 plac Trzech Krzyży, do czego jednak nigdy nie doszło, wobec czego przez kolejne lata w tym miejscu znajdowała się długa ściana szczytowej kamienicy nr 4. Biegnąca tędy alejka uzyskała też nazwę al. Lorentza.

Zapowiedź budowy biurowca o roboczej nazwie "Nowy Świat Bis", zasłaniającego ścianę szczytową pojawiła się w listopadzie 2011 roku z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu, wówczas zaprezentowano też pierwsze wizualizacje oraz zapowiedź ukończenia budynku do 2015 roku. Projekt budynki przygotowała pracownia Andrzeja M. Chołdzyńskiego, początkowo start prac przewidywano na kwiecień 2013 roku, ostatecznie jednak budowa rozpoczęła się 27 czerwca 2013 roku od symbolicznego wbicia pierwszej łopaty, zaś nowej oficjalnej nazwy – "Nowy Świat 2.0" – użyto po raz pierwszy w marcu 2014 roku. Na początku lipca zakończono betonowanie płyty fundamentowej, we wrześniu rozpoczęto budowę części nadziemnej biurowca, a w grudniu zakończono budowę konstrukcji biurowca. Wiecha na szczycie została zawieszona w połowie lutego 2015 roku. Budynek oddano do użytku 10 grudnia 2015 roku.

Biurowiec jest budynkiem pięciopiętrowym, ma łagodnie wygięty front, wysokie podcienia oraz wycofaną ostatnią kondygnację, zaś na części widocznej z Nowego Światu znajdują się jasne, pionowe żyletki, nawiązujące do powojennej architektury modernistycznej. Na trzech podziemnych kondygnacjach umieszczony został parking na 140 samochodów oraz sklepy i lokale usługowe, podobnie jak w parterze, powyżej znalazły się zaś 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Przed budynkiem urządzony został również niewielki plac miejski.

Galeria

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.