Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy bazaru. Zobacz też: Wolumen (strona ujednoznaczniająca).

Ul. Wolumen, po prawej widoczny bazar Wolumen w dzień powszedni

Bazar Wolumen – bazar zlokalizowany przy ul. Wolumen 53 na Bielanach, przy skrzyżowaniu z ul. Kasprowicza.

Bazar powstał w końcu latach 60. XX wieku i specjalizował się w elektronice[1]. W latach 80. był jednym z popularnych miejsc okazyjnych zakupów obok takich bazarów jak Bazar Różyckiego (ubrania), Skra (sprzęt sportowy, modelarstwo), bazar na Kole (giełda staroci, po 1985 także giełda zoologiczna) i inne.

Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku przeniesiono tu tzw. jarmark perski z rynku na Mariensztacie, a stąd potem na bazar na Kole jako bazar (giełda) staroci[2]. Stąd też w latach 80. o bazarze tym mówiło się potocznie „perski”.

Po 1989 roku na Wolumenie rozwinął się handel używanym sprzętem elektronicznym, także produktami z upadającego polskiego przemysłu elektronicznego. Można tu było także kupić sprzęt RTV produkowany w domowych warsztatach z oryginalnych fabrycznych części. Producenci z Wolumenu zarzucili Polskę i byłe kraje ZSRR antenami siatkowymi do odbioru pasma UHF, gdy pojawiły się pierwsze stacje w tym zakresie częstotliwości. Tutaj też można było kupić układy scalone i części do zachodniego sprzętu, w czasach gdy w sklepach UNITRA trudno było kupić nawet części do sprzętu krajowego.

Lata 90. XX wieku przyniosły niechlubną sławę temu bazarowi – w tym czasie w Warszawie nasilił się proceder paserstwa skradzionymi radiami samochodowymi. Duża część z nich trafiała na bazar na Wolumenie, co wymusiło często kontrole policji. W późniejszym okresie, gdy popularne stały się telefony komórkowe, proceder handlu skradzionym towarem rozkwitł ponownie. Po 2000 roku oprócz typowej elektroniki pojawiły się tu części komputerowe, głównie używane. Powodem licznych interwencji policji był tu także handel pirackimi płytami[3] i handel innymi nielegalnymi towarami. W roku 2002 policjanci z Bielan zatrzymali 140 osób i zabezpieczyli m.in. 25 528 płyt z oprogramowaniem komputerowym, 13 656 płyt z muzyką, 7745 płyt DVD, 3940 płyt PlayStation[4].

Giełda elektroniczna na Wolumenie odbywa się w soboty od 12:00 do 19:00, a w niedziele od 6:00 do 14:00.

W związku z likwidacją bazaru na Marymoncie przy budowie pętli Marymont na Wolumen przenieśli się także niektórzy handlujący z tamtego bazaru. Obecnie we wtorki i piątki odbywa się tu targ owocowo-warzywny.

25 października 2008 roku po przeciwnej stronie ulicy Kasprowicza po kilkuletniej budowie oddano stację metra Wawrzyszew (obecnie, po oddaniu drugiej jezdni Kasprowicza, stacja zlokalizowana jest na pasie między jezdniami). W trakcie budowy zlikwidowano bazar po drugiej stronie Kasprowicza. 31 października 2011 minął termin umowy dzierżawy terenu przez spółkę „Wolumen” i od tamtej pory bazar działał nielegalnie wobec niezawarcia nowej umowy[1]. Dziesięcioletnią umowę dzierżawy (na część terenu) spółka podpisała w styczniu 2013[5].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Wolumen do likwidacji czy modernizacji? Gazeta Echo, 2012-01-27
  2. Spacerownik Warszawski, tom 2. Koło i Młynów, s. 79
  3. Pirackie płyty na Wolumenie, gazeta.pl, 2005-08-29
  4. Nagroda dla policjantów z Bielan, gazeta.pl, 2002-12-13
  5. Wolumen będzie jak nowy, ale tylko w połowie, Gazeta Bezpłatna ECHO, 16 stycznia 2013
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.