FANDOM


Baszta Marszałkowska

Baszta Marszałkowska na XVIII-wiecznym obrazie Zygmunta Vogla

Baszta Marszałkowska (Baszta Okrągła) – częściowo zachowany element murów obronnych Starego Miasta, pierwotnie w formie wysokiej wieży, zlokalizowany w rejonie Krzywego Koła oraz Międzymurza Zachwatowicza.

Baszta powstała około 1413 roku i została umiejscowiona na północno-wschodnim skraju murów obronnych, początkowo zwana była Basztą Okrągłą, potem Marszałkowską. Dzięki niej marszałek, doglądający obrony miasta, mógł mieć możliwość obserwować obszar wzdłuż skarpy wiślanej oraz wzdłuż murów miejskich do Bramy Nowomiejskiej. Należała do najwyższych budowli Starej Warszawy (miała około 25 metrów wysokości), przez długi czas mieściło się tu więzienie. Baszta została rozebrana w 1809 roku w związku z regulacją ulic Starego Miasta, do dzisiaj zachowały się jedynie zrekonstruowane po wojnie jej fundamenty, które są współcześnie wyeksponowane.

Na baszcie w latach 1972-1999 stała rzeźba Syrenki, dziś umieszczona na Rynku Starego Miasta. Natomiast poniżej baszty, przy schodach, znajduje się współczesna rzeźba przedstawiająca Adama i Ewę.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.