Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Wieżowiec widziany od strony wschodniej z Alej Jerozolimskich

Atlas Tower (w latach 2003-2018 Millenium Plaza, do 2003 roku Reform Plaza) – biurowiec położony na Ochocie, w Alejach Jerozolimskich 123, dwunasty pod względem wysokości budynek w Warszawie. Niektórzy uznają go za jeden z najbrzydszych budynków w stolicy, podobnie jak pobliski ORCO Tower. Ze względu na swą stylistykę zewnętrzną nazywany jest przez mieszkańców „toi-toiem” (od producenta przenośnych toalet), porównywany jest także do ogromnych rozmiarów kabiny prysznicowej, czy zbiornika na gaz. W budynku mieści się także filia urzędu pocztowego nr 22 oraz ambasada Meksykańskich Stanów Zjednoczonych.

Obecną nazwę wieżowiec uzyskał w 2018 roku po renowacji. Nazwę Millennium Plaza, którą budynek nosił do 2018 roku pochodzi od ówczesnego właściciela budynku, Banku Millennium. Do 2003 roku biurowiec nosił nazwę Reform Plaza.

Wieżowiec został zaprojektowany i wzniesiony przez kontrowersyjnego tureckiego biznesmena Vahapa Toya – w Polsce zasłynął on przede wszystkim z nigdy nie zrealizowanego projektu zwanego drugim Las Vegas w Białej Podlaskiej. Założył on firmę EPIT Polska Sp. z o.o. z kapitałem polsko-tureckim – wieżowiec Atlas Tower był jej pierwszą inwestycją. Dziełem tej firmy jest także pobliskie centrum handlowe Blue City. W 2003 roku Vahap Toy został wydalony z Polski, a jego spółka zbankrutowała – wówczas wieżowiec przeszedł w ręce obecnego właściciela. Jego przejęcie planuje przejąć austriacka firma Akron Group, które chce zmodernizować wieżowiec. Półokrągły fronton miałaby przykryć rombowa siatka, a na szczycie powstałby ogród[1]. Do galerii handlowej biurowca zapowiedzieli przeniesienie niektórzy kupcy z KDT.[2][3] Otwarte przez nich Centrum Dobrych Cen rozpoczęło działalność 27 lutego 2010 roku.[4]

Biurowiec liczy 116 metrów wysokości (w tym 4-metrowa antena), ma 31 kondygnacji: 28 nadziemnych i 3 podziemne. Poziomy „-3” i „-2" zajmują garaże, od „-1” do „4” sklepy, a „5” restauracje. Wyżej mieszczą się biura – największą powierzchnię zajmują firmy Bank Millennium, Agencja Wydawniczo-Reklamowa Wprost i ABG. Wieżowiec wyposażony jest we wszystkie niezbędne instalacje, co czyni go „inteligentnym budynkiem”. Wnętrza biurowca pełne są egzotycznych roślin i fontann. Założenia inwestora przewidywały także utworzenie w jego wnętrzu ogromnego akwarium o wysokości kilku pięter, a na dachu – ogrodu oraz lądowiska dla helikopterów. Te zamierzenia nie zostały jednak zrealizowane.

Wieżowiec jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta na pobliskim placu Zawiszy krzyżują się linie tramwajowe i autobusowe (zespół przystankowy Plac Zawiszy), w pobliżu znajduje się stacja kolejowa Warszawa Ochota i stacja WKD o identycznej nazwie. Połączenie z lotniskiem zapewnia linia autobusowa 175.

Przypisy

Linki zewnętrzne

 

Advertisement