Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Tablica upamiętniająca Aleksandrę Świechowską na murze mostu gotyckiego na pl. Zamkowym

Aleksandra Świechowska (ur. 1920 w Poznaniu; zm. 1989 w Warszawie) – historyk sztuki, archeolog, prowadziła badania na Starym Mieście i Zamku Królewskim, które doprowadziły do licznych odkryć.

Aleksandra Świechowska urodziła się jako córka prawnika dra Witolda Jeszkego i Ireny z Kowalewiczów, uczyła się w Poznaniu, gdzie w 1939 roku zdała maturę. Podczas niemieckiej okupacji trafiła do obozu, a potem została wysiedlona w okolice Radomska w generalnej guberni. W latach 1943-1944 podjęła studia polonistyczne i historii sztuki na Tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich w Częstochowie. Po wojnie powróciła do Poznania, gdzie wznowiła studia historii sztuki, odbyła też praktykę archeologiczną w Biskupinie i w Wenecji koło Żnina.

W czerwcu 1949 roku wyszła za mąż za historyka sztuki Zygmunta Świechowskiego, a już w sierpniu przeprowadziła się do Warszawy, gdzie zaangażowała się w prace archeologiczne na terenie ruin Zamku Królewskiego, podczas których odkryto pozostałości dawnych fortyfikacji. Prac zaniechano w 1952 roku z przyczyn politycznych, potem zaczęła pracę w Komisji Badań Dawnej Warszawy. W międzyczasie otrzymała roczne stypendium na uniwersytecie w Poitiers we Francji, a w latach 60. XX wieku wraz z Janem Zachwatowiczem wydała monumentalne dzieło dotyczące katedry gnieźnieńskiej.

W 1968 roku ponownie nawiązała kontakt z Komisją Badań Dawnej Warszawy, początkowo przygotowując stanowiska badawcze nad średniowiecznymi wałami obronnymi, zaś w 1971 roku, w związku z rozpoczęciem odbudowy zamku, zajęła się koordynację badań archeologicznych na terenie odbudowy. W 1973 roku została szefową Działu Archeologicznego Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, dalej prowadząc badania. Dzięki pracom komisji odkryto pozostałości najstarszych zabudowań zamkowych, odsłonięto pozostałości renesansowej bramy w południowo-wschodnim skrzydle oraz rozpoczęto badania wazowskiego muru kurtynowego i saskich stancji u podnóża ogrodu górnego.

W 1977 roku badania zespołu Aleksandry Świechowskiej objęły również pl. Zamkowy, co poskutkowało odkryciem w tym samym roku pozostałości mostu gotyckiego przed dawną Bramą Krakowską – fragmenty te zostały zrekonstruowane, a odkrywczyni została upamiętniona tablicą na murze mostu. W międzyczasie realizowała liczne wystawy obejmujące najstarszą Warszawę, pokazujące obiekty odkryte podczas wykopalisk. Działalnością naukową zajmowała się aż do śmierci.

Linki zewnętrzne

Advertisement