Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy alei. Zobacz też: zespół przystankowy Aleja Reymonta.

Aleja Władysława Reymonta – dwujezdniowa ulica położona na Bielanach, która biegnie od ul. Maczka do ul. Kasprowicza.

Aleja Reymonta krzyżuje się z następującymi ulicami: Schroegera / Oczapowskiego, Fukierów, Żeromskiego, Broniewskiego, Bajana, Żbikowianka i Kochanowskiego / Conrada.

Patronem ulicy jest Władysław Reymont – polski pisarz okresu Młodej Polski i XX-lecia międzywojennego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1924 za powieść Chłopi.

Historia i teraźniejszość[]

Aleja Reymonta (budowa)

Rozbudowa al. Reymonta (2014)

Pierwszy fragment ulicy noszącej wówczas nazwę aleja Konstytucji, łączący ul. Żeromskiego z ul. Kulczycką, istniał już w okresie międzywojennym. W latach 50. dobudowany został brakujący fragment łączący z ul. Kasprowicza (dziś Oczapowskiego). Dnia 19 października 1959 roku do al. Reymonta dotarła linia autobusowa 321 – przystanek krańcowy znajdował się przy skrzyżowaniu Żeromskiego i al. Reymonta. Przed 1975 rokiem zbudowano fragment na południe – ulica kończyła się ślepo w miejscu, gdzie planowano wybudować ulicę Broniewskiego. W końcu lat 70. dalej przedłużono ulicę na południe. W 2005 roku oddano do użytku nową linię tramwajową, biegnącą m.in wzdłuż al. Reymonta od Broniewskiego w kierunku Bemowa. Nowatorskim rozwiązaniem zastosowanym na tej trasie było obsianie torowiska trawą. W latach 2013-2014 przeprowadzone zostały prace przy budowie drugiej jezdni i wytyczonego, lecz niezbudowanego odcinka między Schroegera a Kasprowicza. Obecnie al. Reymonta kończy się w rejonie skrzyżowania Kasprowicza z Lindego, gdzie tworzy rondo Hutników Warszawskich.

Otoczenie[]

Ważniejsze obiekty mające adres Reymonta:

  • Reymonta 6 – pawilon usługowo-handlowy mieszczący m.in. Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 49 i Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 103
  • Reymonta 7 – pawilony handlowe
  • Reymonta 12 – pawilon usługowo-handlowy mieszczący m.in. Urząd Pocztowy Warszawa 116
  • Reymonta 16 – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 347
  • Reymonta 25 – Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny

Ciekawostki[]

  • W okresie międzywojennym planowano budowę ulicy Reymonta w innym miejscu – miała ona zaczynać się na skrzyżowaniu Słowackiego i Żeromskiego (planowany plac Jedności) i biec na południe od tej ostatniej do skrzyżowania alei Konstytucji i Powązkowskiej. Ulica nie została wybudowana.
  • Szkoła Podstawowa nr 209 od swojego otwarcia w 1975 roku nosi adres Reymonta 25, od wówczas planowanego przedłużenia ulicy.
Advertisement