Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy alei. Zobacz też: Most Poniatowskiego oraz Zespół przystankowy Most Poniatowskiego.

Aleja Księcia Józefa Poniatowskiego – ulica położona na pograniczu Kamionka i Saskiej Kępy w dzielnicy Praga Południe, która biegnie od Mostu Poniatowskiego do ronda Waszyngtona. Patronem ulicy jest książę Józef Poniatowski, generał, uczestnik kampanii napoleońskich.

Aleja Poniatowskiego po meczu na Stadionie Narodowym (Euro 2012)

Aleja powstała najpewniej w latach 1904-1914 wraz z Mostem Poniatowskiego jako jego wschodni zjazd na teren Saskiej Kępy, oficjalna nazwa została nadana 26 kwietnia 1917 roku. Dojazd był już jednak bezużyteczny, ponieważ w latach 1915-1916 oraz 1917-1925 Most Poniatowskiego nie był przejezdny (był zniszczony w wyniku I wojny światowej). Dopiero po jego otwarciu ulica odzyskała znaczenie, w 1925 roku wybudowano także linię tramwajową wzdłuż alei. Biegła ona przez pustą przestrzeń do al. Zielenieckiej, dopiero potem zaczęła zabudowywać się Saska Kępa. W latach 20. XX wieku powstało także przedłużenie alei w kierunku ul. Grochowskiej, będące częścią al. Poniatowskiego – nazwę aleja Waszyngtona uzyskało ono dopiero w połowie lat 30. XX wieku.

Sama aleja nie uległa większym zniszczeniom podczas II wojny światowej, zniszczeniu uległ jednak Most Poniatowskiego. Jego odbudowa była konieczna, aby wznowić ruch także w alei Poniatowskiego. Aleja była następnie kilkukrotnie przebudowywana, by dostosować się do Mostu Poniatowskiego, a w jej otoczeniu nie zachodziły większe zmiany. Jedynie w I połowie lat 60. XX wieku u zbiegu z al. Zieleniecką, al. Waszyngtona i ul. Francuską wybudowano rondo Waszyngtona. W rejonie ul. Jakubowskiej zachowały się przedwojenne wille Saskiej Kępy, a po północnej stronie w 1955 roku oddano do użytku Stadion Dziesięciolecia, zastąpiony w latach 2008-2012 Stadionem Narodowym.

Tramwaj linii 7 w al. Poniatowskiego

Ulica rozpoczyna swój bieg na rondzie Jerzego Waszyngtona, u zbiegu z al. Zieleniecką, al. Waszyngtona i ul. Francuską, po czym biegnie na zachód i bez przecznic wpada na Most Poniatowskiego, jedynie łącznicami możliwy jest zjazd na Wał Miedzeszyński oraz Wybrzeże Szczecińskie.

Jedynym obiektem przy al. Poniatowskiego, pod numerem 1, jest Stadion Narodowy (wybudowany w niecce dawnego Stadionu Dziesięciolecia).

Ciekawostką jest fakt, że dawniej nazwę ul. Poniatowskiego nosił szereg innych ulic: ulica Balaton na Młocinach, ulica Fleminga na Wiśniewie, ulica Kosodrzewiny w Falenicy, ulica Regatowa na Zaciszu, ulica Sternicza na Jelonkach oraz ulica Zorzy w Aninie.

Advertisement