Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy alei. Zobacz też: Osiedla Aleja Krakowska i Osiedle Szosa Krakowska.

Aleja Krakowska (dawniej także Szosa Krakowska) – ulica położona w dzielnicy Włochy, która biegnie od ul. Na Skraju (granica Warszawy) do wiaduktu nad linią kolejową nr 8.

Aleja Krakowska jest najważniejszą drogą wylotową z Warszawy w kierunku południowym, stanowi część drogi krajowej nr 7 i nr 8. Nazwa alei nawiązuje do Krakowa, który jest jednym z dwóch głównych kierunków tej drogi.

Aleja Krakowska (rejon ul. Szyszkowej)

Szosa Krakowska powstała w XIX wieku, a dla jej ochrony w latach 80. XIX wieku powstał fort VI Okęcie. Był to typowy obszar rolniczy, w rejonie współczesnej ul. 1 Sierpnia znajdował się zakład ogrodniczy Hoserów, w okolicy (nie bezpośrednio przy szosie) znajdowały się osady Raków, Opacz i Załuski. Nazwa "aleja Krakowska" zaczęła się upowszechniać w latach 20. XX wieku i początkowo dotyczyła także odcinka w granicach Warszawy, aż do pl. Narutowicza, dopiero w 1926 roku wydzielono ulicę Grójecką. W okresie międzywojennym powstały zakłady lotnicze Skoda (potem PZL-Okęcie), a obok rozwinęła się wieś Okęcie, do której w 1923 roku doprowadzono tory tramwajowe, którymi kursował tramwaj linii A. Zabudowania alei generalnie dobrze przetrwały II wojnę światową, nie licząc zakładów lotniczych oraz ich otoczenia, które były intensywnie bombardowane.

Autobus Solaris Urbino 15 na linii 721 w alei Krakowskiej

Kompleks budynków mieszczący centra badawczo-rozwojowe Instytutu Lotnictwa i EDC Polska

W całości w granicach miasta aleja znalazła się w 1951 roku, w 1962 roku została gruntownie wyremontowana. W rejonie alei wybudowano osiedle Okęcie-Pola (Jadwisin) (w rejonie ul. Lechickiej), pozostała część otoczenia alei Krakowskiej zachowała jednorodzinny charakter podmiejski z nielicznymi kamieniczkami lub blokami mieszkalnymi. Dnia 14 marca 1980 roku w rejonie al. Krakowskiej, na terenie fortu Okęcie doszło do katastrofy lotniczej, w której zginęło wszystkich 87 pasażerów. W latach 90. XX wieku wybudowano wiadukt nad al. Krakowską w ciągu ulic Łopuszańskiej i Hynka, a w latach 2010-2013 w rejonie Załusek powstał węzeł z Południową Obwodnicą Warszawy. W 2015 roku arteria była czwartą, najbardziej zatłoczoną ulicą Warszawy (po al. Prymasa Tysiąclecia, Dolinie Służewieckiej i Wisłostradzie)[1].

Krzyż przydrożny na rogu ul. Szyszkowej

Ulica rozpoczyna swój bieg na granicy miasta, na skrzyżowaniu z ul. Na Skraju, po czym biegnie na północ i krzyżuje się z następującymi ulicami: Finałowa, Lajkonika, Hipotezy, Emaliowa, Stoicka, Sworzniowa, Matematyczna, Dukielska, Szyszkowa, Wykusz, Archeologów, Mineralna, Malownicza, Janka Muzykanta, Rękodzielnicza, Cyprysowa, Janiszowska, Leonidasa, Lipowczana, Jamińska, Boryny, Krakowiaków, 17 Stycznia, Stokrotki, Tapicerska, Geologiczna, Łopuszańska, Hynka (jako rondo J. Wojnara), Podborska, Bakalarska, Lechicka, al. Dwudziestolatków, 1 Sierpnia oraz Instalatorów, by na wiadukcie nad linią kolei radomskiej przejść w ul. Grójecką. Na odcinku od ul. Instalatorów do ul. Łopuszańskiej biegnie ścieżka rowerowa.

Park Marka Kotańskiego, w tle bloki osiedla Okęcie-Pola WSM

Otoczenie

Wzdłuż al. Krakowskie znajdują się następujące obiekty:

Wzdłuż ulicy zachowało się także kilka przedwojennych domów oraz kamienic, które znajdują się współcześnie pod numerami: nr 11, nr 17, nr 20, nr 22, nr 25, nr 26, nr 47, nr 48/52, nr 109, nr 113, nr 123, nr 125, nr 139, nr 143, nr 145, nr 177, nr 217, nr 220, nr 222, nr 223, nr 226, nr 239/241, nr 255 i nr 262. Ponadto na rogu ul. Szyszkowej i ul. Podborskiej znajdują się krzyże przydrożne, a na rogu ul. Lipowczana tablica upamiętniająca 7. PP "Garłuch".

Galeria

Przypisy

  1. Wiemy, na których ulicach w Warszawie jest największy ruch. Onet, 2 lutego 2016, dostęp: 4 lutego 2016
Advertisement