Aleja Józefa Becka – aleja będąca częścią Trasy Siekierkowskiej na Mokotowie, która biegnie od ul. Czerniakowskiej do Mostu Siekierkowskiego. Patronem ulicy jest Józef Beck, polski polityk, minister spraw zagranicznych w okresie międzywojennym.

Najstarsze projekty przeprowadzenia przelotowej ulicy w tym rejonie sięgają czasów międzywojennych (zobacz: Historia Trasy Siekierkowskiej), jednak jej projektowanie rozpoczęto dopiero w 1982 roku. Aleję wybudowano w latach 2000-2002 w ramach budowy Trasy Siekierkowskiej i Mostu Siekierkowskiego, oficjalnego otwarcia dnia 22 września 2002 roku dokonał prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Aleja Becka
(rejon planowanej al. Polski Walczącej)

W ramach budowy alei powstało także skrzyżowanie z nadal planowaną Czerniakowską-bis (aleja Polski Walczącej), które w 2007 roku połączono tymczasową jezdnią z ul. Polską w celu poprawienia dostępności komunikacyjnej Siekierek. Początkowo aleja nazywała się po prostu "Trasa Siekierkowska", jednak decyzją Rady Miasta z 27 sierpnia 2009 roku mokotowskiemu odcinkowi trasy nadano imię Józefa Becka[1]. Początkowo jednak planowano nadanie tej nazwy dla uliczki między Metropolitanem a Teatrem Wielkim.

Ulica rozpoczyna swój bieg od węzła z al. Wincentego Witosa i ul. Czerniakowską, po czym kieruje się bezkolizyjnie na północny-wschód. Przebiega wiaduktami i mostkami nad kanałem Siekierkowskim, krańcem ul. Wolickiej, ul. Czerniakowską-bis (aleja Polski Walczącej – jest to jedyny zjazd z alei, prowadzący łącznikiem do ul. Polskiej) i dalej estakadą nad ulicami: Polską, Gościniec, Gwintową i Wałem Zawadowskim, gdzie kończy się i przechodzi w Most Siekierkowski. Wzdłuż całej alei, po jej obu stronach, biegnie ścieżka rowerowa.

Żadne zabudowania nie podlegają adresowo al. Becka, jednak w otoczeniu trasy znajdują się takie obiekty jak pozostałości Fortu Augustówka, starzorzecze Wilanówki oraz Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Natomiast w rejonie ul. Czerniakowskiej ma powstać kompleks biurowo-mieszkaniowy Libretto Park.

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.