Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Aleja Armii Ludowej – ulica przebiegająca przez osiedla Ujazdów i Śródmieście Południowe w dzielnicy Śródmieście. Jest zachodnim fragmentem trasy Łazienkowskiej. W latach 2017-2018 ulica Lecha Kaczyńskiego.

Przebieg

Aleja Armii Ludowej rozpoczyna się dwupoziomowym skrzyżowaniem al. Niepodległości z ul. Wawelską na zachodzie. Następnie wchodzi w wykop przed rondem Jazdym Polskiej, przechodzi pod Waryńskiego (w pobliżu stacji metra Politechnika), Marszałkowską i placem Na Rozdrożu. Potem, mija bez powiązania górą rondo Sedlaczka (Rozbrat, Myśliwiecka i Łazienkowska) i kończy się jako przedłużenie mostu Łazienkowskiego ze zjazdem do ul. Solec.

Historia

Otwarcie_Trasy_Łazienkowskiej

Otwarcie Trasy Łazienkowskiej

Kadr z filmu Czterdziestolatek

Budowa al. Armii Ludowej, widok od strony mostu Łazienkowskiego (1973-1974)

Odcinek między ul. Polną, a ul. Solec jest fragmentem al. Piłsudskiego wytyczonej w latach 30. XX wieku. Na mapach z 1945 roku znajduje się tylko krótki odcinek od Polnej do Marszałkowskiej, w pozostałych miejscach dzisiejszego przebiegu znajdują się budynki mieszkalne i pola[1].

W latach 50. XX wieku, podczas realizowania planów Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, wytyczono odcinek od ul. Wawelskiej do pl. Na Rozdrożu i wybudowano wzdłuż niej budynki. W 1966 przedstawiono wariant z linią tramwajową przy alei, jednak ostatecznie odstąpiono od jego realizacji. Budowa została rozpoczęta w 1968 i szybko przerwana ze względów finansowych. Kontynuowano ją w 1970 roku, a ulica została uroczyście otwarta 22 lipca 1974 roku na trzydziestolecie PRL-u.

Kadry z otwarcia wykorzystano podczas kręcenia serialu Czterdziestolatek – pośpiech w inwestycji i użycie słabej jakości materiałów sprawiło, że po niespełna dwóch latach na asfalcie pojawiły się nierówności oraz rdza na barierkach ochronnych[2].

Nazwa ulicy

Aleja Armii Ludowej, rejon placu Na Rozdrożu (1975-1985)

Aleja Armii Ludowej przy Torwarze

Aleja Armii Ludowej w wiadukcie pod al. Niepodległości

Nazwa została nadana w 1949 roku, upamiętnia Armię Ludową, konspiracyjną organizację zbrojną Polskiej Partii Robotniczej z czasów okupacji niemieckiej.

Od 2017 do 2018 patronem ulicy był Lech Kaczyński, prezydent Warszawy oraz Polski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, minister sprawiedliwości oraz prokurator generalny w III RP.

Kontrowersje wokół nazwy

Po przemianie ustrojowej ówczesna aleja Armii Ludowej znalazła się w gronie ulic przeznaczonych do dekomunizacji. W 1997 apelowano by nadać jej, na odcinku od ul. Wawelskiej do pl. Na Rozdrożu, nazwę ul. Stanisława Maczka (nazwa odrzucona w głosowaniu przez Radę Warszawy)[3]. Rok później, już na całym odcinku, chciano ją nazwać al. gen. Antoniego Chruściela "Montera" (ostatecznie nadaną taką nazwę ulicy w Rembertowie)[3].

W 2007 roku radni Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali, by aleja nosiła imię Ronalda Reagana (por. ul. Reagana). Argumentowali to tym, że „między innymi dzięki Reaganowi Polska odzyskała niepodległość. Miał świadomość, jakim zagrożeniem dla świata jest komunizm”[4].

W maju 2010 roku spółka Amrop MMA zaproponowała, by ulicę nazwać al. Lecha Kaczyńskiego. Propozycja został odrzucona przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego ze względu na brak upłynięcia pięcioletniego okresu od śmierci Lecha Kaczyńskiego[3]. Trzy lata później europoseł Paweł Kowal zaproponował, by zmienić jej nazwę na al. Ryszarda Kuklińskiego[5]. Ostatecznie nazwę tę otrzymywała aleja na Białołęce.

W kwietniu 2013 roku odbyła się konferencja w ramach akcji Goń z pomnika bolszewika organizowana przez stowarzyszenie Koliber pod hasłem "Czy Armia Ludowa zasługuje na aleję swojego imienia?". Zaapelowali o zmianę nazwy na al. Narodowych Sił Zbrojnych[6].

Zmiana nazwy w 2017 i przywrócenie starej w 2018

Nazwa ulicy została zmieniona 9 listopada 2017 przez wojewodę mazowieckiego w trybie przewidzianym przez Ustawę z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Zarządzenie weszło w życie 10 listopada 2017. Nowym patronem arterii został Lech Kaczyński.

28 maja 2018 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zarządzenie zastępcze wojewody mazowieckiego. Wojewoda mazowiecki zapowiedział wniesienie skargi kasacyjnej od powyższego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 7 grudnia 2018 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wojewody, co oznacza, że ówczesna ulica Kaczyńskiego ostatecznie wróciła do nazwy sprzed zmiany, tj. aleja Armii Ludowej.

Otoczenie

<place lat="52.21934590" lon="21.02513910" />

Aleja Armii Ludowej przy Marszałkowskiej

Przy alei znajdują się przystanki autobusowe należące do zespołów GUS, Metro Politechnika, Marszałkowska, Plac Na Rozdrożu, Rozbrat i Torwar.

Przypisy

  1. Mapy Warszawy udostępnione przez urząd miasta z 1945 roku
  2. Trasa Łazienkowska na stronie SISKOM, dostęp: 22 sierpnia 2015
  3. 3,0 3,1 3,2 Projektowane zmiany nazw ulic, trabus.com, dostęp: 26 września 2015
  4. Reagan wygra z Armią Ludową, reagan.org.pl, 28 lipca 2007
  5. Kowal: Nazwijmy al. Armii Ludowej imieniem Kuklińskiego, wyborcza.pl, 9 luty 2015
  6. „Nie aleja Armii Ludowej, ale aleja NSZ!” pch24.pl, 27 marca 2013
Advertisement