Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy alei Armii Krajowej. Zobacz też: Trasa Armii Krajowej oraz ulica Armii Krajowej.
aleja 10
Armii Krajowej
Aleja Armii Krajowej (przebudowa 5).JPG
al. Armii Krajowej – rejon ul. Kolektorskiej (09.2014)
porównaj: 06.201420132008
Dzielnica: Bielany, Żoliborz
Okres powstania: 1990-2001
Długość: 3 500 m
Google MapsOpen Street Map

<place lat="52.27497460" lon="20.96999210" /> Aleja Armii Krajowej – aleja położona na granicy Bielan i Żoliborza biegnąca od Wybrzeża Gdyńskiego do ulicy Powązkowskiej. Aleja jest fragmentem Trasy Armii Krajowej i Ekspresowej Obwodnicy Warszawy.

Od samego początku patronem alei jest Armia Krajowa – siła zbrojna polskiego podziemia podczas II wojny światowej.

Historia

Budowa alei rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, jednak pierwszy odcinek między Wisłostradą a ulicą Słowackiego otwarto dopiero w 1990 roku. Nowa trasa przecięła m.in. Park Kępa Potocka oraz Park Kaskada.

Kolejne odcinki w kierunku Woli oddawano do użytku etapami: w 1995 roku powstał odcinek do ulicy Broniewskiego, a w 2001 roku do ulicy Powązkowskiej i dalej jako aleja Prymasa Tysiąclecia na Wolę. Aleję wybudowano jako dwujezdniową, sześciopasmową drogę ze skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. Dnia 1 maja 2010 roku otwarto wytyczony uprzednio buspas w kierunku Targówka na odcinku od ulicy Słowackiego do mostu Grota-Roweckiego[1].

W maju 2014 rozpoczęła się też budowa 600-metrowych półtuneli akustycznych na odcinku MickiewiczaGwiaździsta[2]. Całość prac zakończyła się w październiku 2015 roku.

Opis

Aleja Armii Krajowej na wysokości os. Ruda, po prawej buspas

Aleja rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania wielopoziomowego z mostem gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Wybrzeżem Gdyńskim, po czym kieruje się na zachód przechodząc wiaduktem nad Gwiaździstą, tunelem pod Mickiewicza, wiaduktem nad Hłaski, potem krzyżuje się z ulicami Słowackiego, Żelazowską, Gąbińską i Broniewskiego, by zakończyć się wielopoziomowym skrzyżowaniem z al. Obrońców Grodna, ul. Powązkowską oraz ul. gen. Maczka jako rondo Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wzdłuż alei Armii Krajowej biegnie także dwukilometrowa ścieżka rowerowa.

Jedynym obiektem przypisanym adresowo do alei jest stacja benzynowa przy alei Armii Krajowej 10.

Galeria

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.