Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Aleja 4 Czerwca 1989 r. – tunel na wysokości stacji Warszawa Ursus Północny

Aleja 4 Czerwca 1989 r. – rejon ul. Chrościckiego

Aleja 4 Czerwca 1989 r. – rejon ul. Ryżowej

Aleja 4 Czerwca 1989 r. (nazwa projektowa Nowolazurowa) – ulica na Bemowie, Włochach i w Ursusie.

Historia

Zobacz więcej w artykule: historia alei 4 Czerwca 1989 roku.

Pierwszy odcinek ulicy, od ul. Ryżowej do ul. Traktorzystów (wraz z dziewięcioprzęsłowym wiaduktem nad torami kolejowymi), został oddany do użytku 22 lutego 2013[1], kolejny od ul. Traktorzystów do ul. Chrościckiego oraz od ul. Ryżowej do Alej Jerozolimskich został otwarty 11 października 2013.

Przebieg

Obecnie ulica rozpoczyna się od skrzyżowania z Alei Jerozolimskie, po czym biegnie na północ i krzyżuje się kolejno z ulicami Ryżową, Batalionu AK „Włochy”, Poczty Gdańskiej, Traktorzystów, Szamoty i Chrościckiego, następnie przebiega wiaduktem nad torami kolejowymi i kończy bieg na ul. Połczyńskiej.

Na całej długości ulica jest dwujezdniowa i czteropasmowa, pośrodku biegnie pas zieleni o szerokości około 5 metrów, po bokach zaś poprowadzone są chodniki, ścieżki rowerowe oraz ekrany akustyczne[2].

Nazwa

Nazwą projektową ulicy była Nowolazurowa, jako że w ostatnim etapie ulica ma połączyć się z ul. Lazurową. Od początku budowy istniały różne propozycje, jak ulica miałaby się oficjalnie nazywać – takie jak Ryszarda Kuklińskiego, biskupa Józefa Teodorowicza, Stołeczna (por. Stołeczna)[3] czy 4 Czerwca[4].

Po długich sporach nową nazwę, aleja 4 Czerwca 1989 r., nadano uchwałą rady miasta dopiero 5 czerwca 2014 roku[5], niemal półtora roku po otwarciu pierwszego odcinka drogi, przez co do użytku wśród mieszkańców weszła nazwa projektowa i to właśnie ona jest zwykle wykorzystywana w odniesieniu do ulicy.

Komunikacja miejska

Przystanek PKP Ursus Północny 03

Komunikacja miejska w ciągu ulicy ruszyła na pierwszym otwartym odcinku TraktorzystówRyżowa 1 marca 2013 roku - skierowano wówczas tędy linię autobusową 187. Po otwarciu odcinka TraktorzystówChrościckiego ulicą 12 października 2013 roku skierowano tym odcinkiem linie 194 i 206 (zastąpiono później linią 307). 16 listopada 2015 roku odcinkiem ChrościciegoPoczty Gdańskiej linię nocną N85.

1 października 2018 roku uruchomiono linię autobusową 220 łączącą Bemowo z Włochami i Ursusem (Nowe BemowoP+R Aleja Krakowska) kursującą przez al. 4 Czerwca 1989 r. od ul. Lazurowej do ul. Poczty Gdańskiej, choć początowo miała ona kursować przez nowy wiadukt już od jego otwarcia w 2015 roku[6].

Przy ulicy znajdują się przystanki zespołów Batalionu Włochy, Poczty Gdańskiej, Zapustna, Ursus-Ratusz, PKP Ursus Północny, Nowe Włochy i Lazurowa.

Plany na przyszłość

Dalszym odcinkiem trasy, także wydłużonym i przebudowanym, planowanym do przebiegu do Trasy Mostu Północnego i ul. Kaliskiego (jako wariant) jest Lazurowa.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Advertisement