Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

AZS Warszawa – wielosekcyjny klub sportowy mający swoją siedzibę w Warszawie. Powstał dnia 19 grudnia 1919 roku, spadkobiercami jego tradycji są obecnie AZS Politechnika Warszawska i AZS Uniwersytet Warszawski. Jest organizatorem Varsoviady, siedziba znajduje się przy ul. Szpitalnej 5 na Śródmieściu.

Symbolami związku są biało-zielona flaga oraz gryf, który znajduje się na herbie.

Historia[]

Tymczasowy AZS (Akademicki Związek Sportowy) został powołany w 1915 roku, jednak dowództwo Cesarstwa Niemieckiego nie wyraziło zgody na utworzenie dużej organizacji studenckiej ze względu na niepodległościowy charakter. W latach 1916-1917 powstawały odrębne stowarzyszenia sportowe takie jak Uniwersytecki Związek Sportowy, Związek Sportowy Słuchaczów Politechniki, Związek Sportowy Wyższej Szkoły Handlowej i Związek Sportowy Koła Rolników Wyższej Szkoły Rolniczej. Po wycofaniu się wojsk niemieckich nastąpiło na jesieni 1919 roku połączenie wszystkich organizacji.

Od 1927 klub posiadał stadion w Parku Skaryszewskim. W 1928 roku zawodniczka AZS-u, Halina Konopacka, zdobyła złoty medal dla Polski podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie. Pływakiem w klubie był także Jerzy Iwanow-Szajnowicz, bohater wojny grecko-niemieckiej, który dziś jest patronem ulicy na Ursynowie. W latach 1949-1957 zespół nosił nazwę Akademickie Zrzeszenie Sportowe Warszawa.

Sekcje[]

Klub posiadał 23 sekcje sportowe. Sekcja piłkarska powstała w 1928 roku i zdołała awansować do drugiej klasy rozgrywkowej – jej skład tworzyli w większości studenci Politechniki. W roku 1954 została rozwiązana. Sekcja bokserska powstała w 1924, lecz nie odnosiła znaczących sukcesów. Drużyna hokejowa była jedną z najlepszych, obok Polonii Warszawa, w Polsce.

Natomiast zespół hokejowy na trawie funkcjonował w latach 1951-1956, kajakarska (amatorska) była czwartą najlepszą po krakowskiej, lwowskiej i wileńskiej. Po wojnie została zlikwidowana, sekcja kolarska funkcjonowała od 1951 do 1957. Koszykarze AZS-u byli przed wojną mistrzami Polski, a w 1952 roku nastąpiło połączenie z drużyną AWF-u. Sekcja lekkoatletyczna odnosiła przed wojną znaczące sukcesy, po II wojnie światowej drużyna przestała się liczyć w czołówce.

Sekcje łyżwiarskie, piłki wodnej, pływackie, rugby (do 1928), szermierki nie zostały reaktywowane po wojnie. Sekcja siatkarska działała do 1952 roku, obecnie funkcjonuje jako AZS Politechnika Warszawska – jest to zespół profesjonalny.

Zobacz też[]

Bibliografia[]

Advertisement