970 | Czas jazdy (min): min – max 26 – 29 |
co - – - – 30 minut |
970 – linia autobusowa specjalna, której ostatnia trasa wiodła z krańca Bródno-Podgrodzie na Elsnerów. Uruchamiana jest również na czas uroczystości związanych z wybuchem powstania warszawskiego i kursuje wtedy na trasie z Cmentarza Wojskowego na Dworzec Wschodni (Kijowska).
Historia
Linia „970” została uruchomiona po raz pierwszy 1 sierpnia 2008 roku w związku z obchodami 64. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Jej numer miał kojarzyć się pasażerom z linią zwykłą 170, która posiadała z „970” wspólny odcinek trasy.
Kursowała w ramowych godzinach 14:40 – 20:30 z Cmentarza Wojskowego ulicami Krasińskiego, Broniewskiego, aleją Jana Pawła II, Słomińskiego, Mostem Gdańskim, Starzyńskiego, Jagiellońska, Targową i Kijowską na Dworzec Wschodni.
Ponownie linię uruchomiono rok później, 1 sierpnia 2009 roku, na zmienionej trasie – linię skierowano przez Okopową, al. Solidarności i Targową. Kursowała w ramowych godzinach 13:50 – 21:00, częstotliwość wynosiła ok. 10 minut i uzależniona była od frekwencji.
W 2010 i 2011 roku linię „970” uruchomiono na tej samej trasie, zaś w 2012 roku pojechała skorygowaną trasą przez ul. Jagiellońska i ul. Okrzei, w związku z budową stacji metra Dworzec Wileński, dodatkowo w 2013 roku skorygowaną o przejazd ul. Marcinkowskiego, którędy kursowała również w kolejnych latach.
W 2021 roku linię „970” uruchomiono także 19 czerwca na trasie z Bródno-Podgrodzie na Elsnerów, w związku z organizacją akcji charytatywnej pod nazwą „MOTOSERCE – Krew darem życia” nad Zalewem Bardowskiego[1].
Trasa podstawowa
ostatnio zmieniana 19 czerwca 2021 roku
Ulice
Bródno-Podgrodzie – Krasnobrodzka – Chodecka – Matki Teresy z Kalkuty – Gilarska – Samarytanka – Jórskiego – Radzymińska – Trocka – Unicka – Handlowa – Gorzykowska – Radzymińska – Naczelnikowska – Księcia Ziemowita – Swojska – Bardowskiego – Elsnerów
Przystanki
Bródno-Podgrodzie
Bródno-Podgrodzie
Łojewska
Szpital Bródnowski
Chodecka
Balkonowa
Gilarska
Rolanda
Samarytanka
Łokietka
Jórskiego
Bieżuńska
Metro Trocka
Handlowa
Myszkowska
Gorzykowska
Piotra Skargi
Naczelnikowska
Księcia Ziemowita
Chemiczna
Hutnicza
Rzeczna
Bukowiecka
Wierna
Jesiotrowa
Lniana
Elsnerów
Galeria
Przypisy
- ↑ Uruchomienie linii autobusowej 970, ztm.waw.pl, 17 czerwca 2021, data dostępu: 19 czerwca 2021
Linki zewnętrzne
Linie autobusowe specjalne ZTM |
Kursujące: 900 |