Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii tramwajowej 9. Zobacz też: 9-bis oraz 9-kreślone.
_9_ Czas jazdy (min):
min – max
45 – 55
Częstotliwość: (szczyt – poza – dni wolne)
co 466-9 minut

Historyczne trasy linii 9 (powiększ)

9

Dziewiątka na przystanku Czapelska (2009)

Dziewiątka – próbnie przemalowany na szaro tramwaj PESA 120N na pl. Zawiszy (2009)

Dziewiątka na pętli Okęcie (2009)

Dziewiątka na pętli Okęcie 2009

Dziewiątka w Alejach Jerozolimskich (1 sierpnia 2013)

Dziewiątka w al. Waszyngtona (2015)

Dziewiątka na przystanku Rondo Waszyngtona (29 sierpnia 2016)

Tablica boczna (2015)

9linia tramwajowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje z Gocławka na P+R Aleja Krakowska, z kursami wariantowymi do Wiatracznej, Placu Narutowicza i Placu Zawiszy. Linię obsługują zajezdnia tramwajowa Wola, zajezdnia tramwajowa Praga i zajezdnia tramwajowa Mokotów.

Historia

Pierwszy tramwaj linii „9” wyjechał na ulice 27 czerwca 1908 roku i była to wówczas piąta linia tramwaju elektrycznego. Linia kursowała wówczas na trasie z Młynarskiej przez Wolską, Chłodną, Żelazną, Leszno, Bielańską, pl. Teatralny, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Aleje Jerozolimskie na Plac Unii Lubelskiej. W 1915 roku wydłużono jej trasę na Dworską, jednak w 1917 roku skrócono ją do pierwotnego kształtu. Kolejna zmiana miała miejsce 2 grudnia 1928 roku, kiedy to linia „9” pojechała wydłużoną trasą do pętli Ulrychów u zbiegu ul. Górczewskiej z ul. Jana Olbrachta. Ostatnią przedwojenną zmianą było wydłużenie linii w 1933 roku wzdłuż ul. Rakowieckiej do pętli Kielecka. Na takiej trasie linię zawieszono 8 września 1939 roku w związku działaniami II wojny światowej.

Podczas okupacji linię „9” przywrócono do kursowania 13 stycznia 1940 roku w ramach wznowienia ruchu na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie, kursowała tymi ulicami z Placu Teatralnego na Plac Trzech Krzyży, a po dwóch zmianach trasy w marcu 1940 roku dotarła wzdłuż Alej Ujazdowskich i Rakowieckiej na Kielecką. Bez dalszych zmian istniała do 1944 roku, do momentu wybuchu powstania warszawskiego.

Linię „9” ponownie uruchomiono 12 października 1945 roku przy wykorzystaniu odgruzowanego i odtworzonego torowiska tramwajowego w Alejach Jerozolimskich i skierowano ją początkowo na trasę z Placu Narutowicza przez Aleje Jerozolimskie i Marszałkowską na Plac Zbawiciela. Kursowała tak do 1947 roku, do momentu skrócenia jej do odcinka Plac StarynkiewiczaPlac Zbawiciela w związku z pracami nad przekuwaniem torów, a zlikwidowana została 22 sierpnia. Po zakończeniu prac przywrócono ją na trasie podstawowej Plac NarutowiczaPlac Zbawiciela 16 września 1947 roku.

Jednak już w 1948 roku wydłużono trasę linii, najpierw do skrzyżowania ul. Książęcej z ul. Czerniakowską na Powiślu, a potem do Opaczewskiej na Ochocie. W 1949 roku, w celu usprawnienia transportu z Powiśla przedłużono ją dalej, aż do pętli Solec (Wiadukt) u zbiegu ul. Solec z ul. Czerwonego Krzyża, zaś po zlikwidowaniu pętli Opaczewska skierowano ją 27 września 1959 do nowej pętli Banacha. Od 25 października 1960 roku, w związku z likwidacją torowiska tramwajowego na ul. Książęcej, „dziewiątkę” skierowano na trasę z Banacha przez Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego i al. Waszyngtona na Wiatraczną.

W 1963 roku linia „9” została ponownie wydłużona, a wozy tej linii skierowano z jednej strony na trasę z Okęcia, a z drugiej strony na Gocławek. Taka trasa utrzymała się, jedynie z niewielkimi korektami trasy w związku z remontami, przez kolejne dziesiątki lat, aż do 1 stycznia 1993 roku, kiedy to linia została oficjalnie zlikwidowana z powodu skierowania na Okęcie linii „29” (HutaOkęcie). Ponownie została jednak uruchomiona 1 maja 1996 roku na trasie sprzed likwidacji, którą, nie wliczając tymczasowych zmian związanych z pracami remontowymi, kursuje do dziś.

1 maja 2015 roku uruchomiono wariantowe kursy na trasie z P+R Aleja KrakowskaWiatraczna, w celu zwiększeniu częstotliwości kursowania linii na najbardziej obciążonym odcinku.

Trasa podstawowa

ostatnio zmieniana 1 maja 1996 roku

Ulice

Gocławek - Grochowska - al. Waszyngtona - al. Poniatowskiego - Most Poniatowskiego - Aleje Jerozolimskie - Grójecka - pl. Narutowicza - Grójecka - al. Krakowska - P+R Aleja Krakowska

Przystanki

K1.gif Gocławek
S2.gif Gocławek
S.gif Kwatery Głównej
S.gif Żółkiewskiego
S.gif Plac Szembeka
S.gif Wspólna Droga
S.gif Czapelska
S.gif Wiatraczna
S.gif Grenadierów
S.gif Kinowa
S.gif Park Skaryszewski
S.gif Berezyńska
S.gif Rondo Waszyngtona
S.gif Most Poniatowskiego
S.gif Muzeum Narodowe
S.gif Krucza
S.gif Centrum
S.gif Dworzec Centralny
S.gif Plac Starynkiewicza
S.gif Plac Zawiszy
S.gif Ochota-Ratusz
S.gif Plac Narutowicza
S.gif Wawelska
S.gif Och-Teatr
S.gif Bitwy Warszawskiej 1920
S.gif Hale Banacha
S.gif Dickensa
S.gif Korotyńskiego
S.gif PKP Rakowiec
S.gif Włochy-Ratusz
S.gif Hynka
S.gif Krakowiaków
S.gif Lipowczana
S.gif Instytut Lotnictwa
K2.gif P+R Aleja Krakowska

Kursy skrócone (1):


K1.gif Wiatraczna
S.gif Grenadierów
S.gif Kinowa

...


S.gif Lipowczana
S.gif Instytut Lotnictwa
K2.gif P+R Aleja Krakowska

Kursy skrócone (2):


K1.gif Plac Narutowicza
S.gif Ochota-Ratusz
S.gif Plac Zawiszy

...


S.gif Kinowa
S.gif Grenadierów
K2.gif Wiatraczna

Linki zewnętrzne


Advertisement