Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
(ZTM ma coraz szybsza informacje, teraz podaje, ze od 1.07)
Nie podano opisu zmian
Linia 33: Linia 33:
 
*{{przystanek|Synów Pułku}}
 
*{{przystanek|Synów Pułku}}
 
*{{przystanek|Ciepłownia Wola}}
 
*{{przystanek|Ciepłownia Wola}}
*{{przystanek|Połczyńska Parking P+R}}
+
*{{przystanek|Połczyńska-Parking P+R}}
 
*{{przystanek|Fort Wola}}
 
*{{przystanek|Fort Wola}}
 
*{{przystanek|Sowińskiego}}
 
*{{przystanek|Sowińskiego}}

Wersja z 13:11, 30 cze 2010

Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii tramwajowej 8. Zobacz też: 8-kreślone i 8-extra.
Linia8 (2)

Schemat historycznych tras linii 8 (powiększ)

Warszawafoto12

Ósemka na przystanku Most Poniatowskiego

3011-8

Ósemka na Grochowskiej

Skierniewicka 8

Ósemka na Skierniewickiej

8linia tramwajowa zwykła, kursująca z Osiedla Górczewska na Wiatraczną. Przejechanie całej trasy zajmuje jej od 57 do 63, a kursuje co 10 minut w godzinach szczytu i co 15 minut poza szczytem i w dni wolne.

Historia

Linia numer "8" została uruchomiona 24 sierpnia 1908 roku jako trzynasta linia tramwaju elektrycznego na trasie z Dworca Gdańskiego przez plac Muranowski, Karmelicką, Solną, plac Mirowski, plac Żelaznej Bramy, plac Grzybowski, Marszałkowską i Aleje Jerozolimskie na plac Zawiszy. Wkrótce jednak, po uruchomieniu linii 19, zrezygnowano z przejazdu Karmelicką i Solną na rzecz trasy wzdłuż Nalewek i Bielańskiej do placu Żelaznej Bramy. W 1910 roku przywrócono pierwotną trasę, a w 1915 roku ponownie zmienioną, ze skróceniem północnego odcinka do placu Muranowskiego. W 1917 roku ponownie linię wydłużono do Dworca Gdańskiego, a w 1919 roku skierowano linię na Powązki, ku pętli "IV brama", jednocześnie upraszczając odcinek w Śródmieściu przez Graniczną i Królewską.

4 listopada 1928 przedłużono trasę linii wzdłuż Grójeckiej do pętli przy Opaczewskiej, jednocześnie kierując linię na Złotą i Srebrną zamiast na Aleje Jerozolimskie. W 1930 roku linię wydłużono do Powązek, w rejon skrzyżowania z Elbląską. Tak kursującą linię skasowano w 1935 roku w wyniku przejęcia jej trasy przez linie 2 i 6, jednak w 1937 roku przywrócono ją na nieznacznie zmodyfikowanej trasie z Powązek-Elbląska na Nowowiejską, od 20 lutego 1938 roku do placu Narutowicza, a od 30 października 1938 roku wzdłuż nowo wybudowanego torowiska na Powązkowskiej do Cmentarza Wojskowego. W takim stanie przetrwała do 8 września 1939 roku, kiedy to w związku z działaniami wojennymi zawieszono kursowanie tramwajów.

Pod niemiecką okupacją linię przywrócono 25 lutego 1940 roku po przywróceniu ruchu na Okopowej - na trasie z Powązkowskiej przez Okopową na plac Starynkiewicza. Z czasem wydłużono ją wzdłuż Powązkowskiej do Powązek Wojskowych na zachodzie i do placu Trzech Krzyży na wschodzie. Później została jeszcze skrócona do Powązek-IV Brama i w takim stanie dotrwała do dnia wybuchu powstania warszawskiego.

Po wojnie linię uruchomiono ponownie 15 września 1945 roku jako pierwszą w lewobrzeżnej Warszawie (wraz z linią 7) na trasie z Opaczewskiej na plac Starynkiewicza. W związku z uruchomieniem dodatkowych linii i małym zapotrzebowaniem trasę linii najpierw zmieniono na odcinek Zajezdnia Rakowiec-Plac Narutowicza, a 1 listopada 1946 roku zlikwidowano. Tego samego dnia uruchomiono ją na nowej trasie z Powązek-IV Brama nowym torowiskiem do skrzyżowania Leszno/Młynarska. Wraz z odbudową kolejnych linii wydłużano ją systematycznie, aż w 1950 roku usytuowano ją na trasie spod Cmentarza Wojskowego na plac Starynkiewicza.

W 1954 roku mocno zreorganizowano przebieg trasy, która po połączeniu z linią 23 i przejęciu części trasy linii 22 zaczęła kursować na trasie z Powązek-IV Brama przez Okopową, Aleje Jerozolimskie i al. Zieleniecką na Wiatraczną. Trasa nie przeszła większych zmian do 1964 roku, kiedy została całkowicie wycofana z Powązek i skierowana wzdłuż Prostej i Wolskiej do Cmentarz Wolskiego. W 1968 roku wycofano ją z Woli i skierowano wzdłuż Grójeckiej na Banacha. 8 lipca 1985 roku linia została skasowana.

Ósemka ponownie wróciła na ulice 10 lutego 1997 roku, kiedy to w zgodzie z postulatami mieszkańców Grochowa wydłużono trasę linii 42 (kursującej z alei Zielenieckiej na Os. Górczewska) do Wiatracznej i przekształcono ją w linię zwykłą, przemianowaną właśnie na "ósemkę". Od tego czasu linia stale kursuje na tej trasie i przechodziła jedynie niewielkie modyfikacje związane z planowanymi remontami torowisk. Ostatnia stała zmiana trasy miała miejsce 1 września 1997, kiedy w związku z uruchomieniem linii 12 linię wycofano z węzła Okopowa i skierowano przez Skierniewicką i Prostą.

Trasa

ostatnio zmieniana 1 września 1997

Ulice

Osiedle GórczewskaGórczewskaPowstańców ŚląskichPołczyńskaWolskaSkierniewickaKasprzakaProstaTowarowaAleje JerozolimskieMost Poniatowskiegoal. Poniatowskiegoal. ZielenieckaZamoyskiegoGrochowskaWiatraczna

Przystanki

Linki zewnętrzne